Pacienti si možná budou moci legálně připlácet za dražší péči

Pacienti si možná budou moci legálně připlácet za dražší zdravotnické služby. Sněmovní zdravotnický výbor dnes doporučil poslancům zahrnout ustanovení do takzvané transparenční novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, která pojišťovnám ukládá zveřejňovat smlouvy s nemocnicemi a ambulancemi. Sněmovna bude předlohu schvalovat koncem května. 

Dobrovolnou spoluúčast pacientů za dražší, nyní nehrazené služby navrhli zakotvit do zákona poslanci ANO Radka Maxová a Miloslav Janulík. Úprava spočívá v tom, že pacienti by měli možnost doplatit rozdíl mezi částkou, kterou běžně hradí pojišťovna, a skutečnou cenou dražší služby. Nyní se to údajně řeší například dary. Úprava by podle Maxové umožnila transparentní poskytování zdravotních služeb, aniž by byl snížen rozsah hrazených služeb. 
    
Ministerstvo zdravotnictví zaujalo k návrhu záporný postoj. Podle náměstka Toma Philippa se o něm prakticky nevedla debata a nejsou známy jeho dopady. 
    
Účinnost smluv zdravotních pojišťoven s nemocnicemi a ambulancemi bude jejich zveřejněním patrně podmíněna. Výbor tuto úpravu podpořil před vládní variantou, která by za nezveřejnění jen zavedl až desetimilionovou sankci. Výbor mimo jiné taky doporučil zachovat současnou výši rezervních fondů zdravotních pojišťoven a umožnit pacientům měnit pojišťovnu ve dvou termínech za rok místo nynějšího jednoho. Ke sloučení dvou pojišťoven má být nutný souhlas nejméně dvou třetin členů správních rad. 
    
Zdravotnický výbor doporučil plénu schválit návrh Maxové, aby lidé nad 65 let věku měli plošně hrazené očkování proti pneumokokům. Bylo by dobrovolné. Výbor podpořil i sérii návrhů lidovce Ludvíka Hovorky. Chce zpřísnit podmínky pro fúze pojišťoven, jejich slučování by navíc schvalovala vláda na základě vyjádření ministerstev zdravotnictví a financí. Podporu výboru má i návrh Jaroslava Krákory (ČSSD), podle něhož by o slučování pojišťoven nadále rozhodovalo ministerstvo zdravotnictví, nově po vyjádření ministerstva financí. Rozhodne až plénum. 
    
Bez stanoviska výboru zůstal návrh Rostislava Vyzuly (ANO), který by podle něho zajišťoval, aby byl na trhu vždy aspoň jeden plně hrazený lék. "Máme důvodné podezření, že by ceny a úhrady u některých zdravotnických přípravků vzrostly, případně by bylo zabráněno jejich poklesu," uvedl k návrhu Philipp. 
    
Vládní norma zakáže pojišťovnám pod až pětimilionovou sankcí nábory pojištěnců přes jiné firmy. Pojišťovny taky budou muset dávat ministerstvům zdravotnictví a financí a na návrh výboru i Českému statistickému úřadu data, která ministerstvům poslouží hlavně k vytváření cen. 
 
zdroj: ČTK