Biskupové se loučili s Klausem, podporu Zemana s ním nesdílí

Čeští biskupové před dnešním rozlučkovým obědem s prezidentem Václavem Klausem zdůraznili, že setkání neznamená podporu Klausově favoritu v prezidentské volbě Miloši Zemanovi. Česká biskupská konference (ČBK) to uvedla v prohlášení, které poskytla médiím. Klaus nejvyšším představitelům české katolické církve poděkoval za dialog, který s církví jako prezident vedl. Věří prý, že deset let jeho působení na Hradě přineslo pozitivní posun ve vztahu církve a české veřejnosti. 

Česká biskupská konference před slavnostním obědem s Klausem v pražském Arcibiskupském paláci uvedla, že oběd byl s předstihem plánován jako rozloučení s prezidentem, který začátkem března končí v úřadu. "Toto setkání, které spadá do zjitřené doby, neznamená podporu biskupů vyjádřením a postojům prezidenta republiky ve volební prezidentské kampani," uvedla ČBK. Klaus ve finále prezidentské volby jednoznačně stojí za Zemanem. 

K prezidentským volbám dosud konkrétní jednotné doporučení nedala ČBK ani kardinál a pražský arcibiskup Dominik Duka, který je hlavou římskokatolické církve v Česku. Někteří vysocí představitelé katolické církve, včetně kardinála a Dukova předchůdce Miloslava Vlka podpořili Karla Schwarzenberga (TOP 09). 
    
"Jestliže je někdo schopen se ponížit a prosit o volební podporu reprezentanty minulého totalitního systému padesátých i pozdějších let, kteří způsobili tolik zla v naší nedávné minulosti, ukazuje, že mu jde především o dosažení vlastního cíle za jakoukoliv cenu," kritizoval Vlk v prohlášení pro média Zemana. 
    
Duka ani Klaus se dnes před novináři k prezidentské volbě nevyjádřili. Pražský arcibiskup poděkoval Klausovi za "řadu jeho postojů". Ocenil spolupráci s odcházejícím prezidentem při některých jednáních a přípravě návštěvy papeže Benedikta XVI. v ČR. Klaus biskupům řekl, že pro něj byl důležitý dialogu, který s českou katolickou církví jako prezident vedl. "Věřím, že toto desetiletí znamenalo jistý pozitivní posun ve vztahu církví a české veřejnosti," poznamenal. 
 
zdroj: ČTK