Filip (KSČM) i Paroubek přivítali Zemanovo vítězství

Předseda KSČM Vojtěch Filip je rád, že v prezidentské volbě zvítězil Miloš Zeman jako kandidát, který není spojen se současnou vládní koalicí. "Přeji mu, aby byl prezidentem všech občanů, aby pomohl zklidnit rozjitřené nálady. A jsem rád, že zvítězil ten, který není spojen s touto vládní koalicí, která u občanů zcela propadla," řekl Filip ČTK ještě před definitivním vyhlášením výsledků. Zemanovi gratuloval i předseda národních socialistů Jiří Paroubek. 

Filip zastává názor, že Zeman byl už jako premiér schopen komunikovat se všemi politickými stranami a očekává, že tak bude postupovat i nadále. "Nebude to nic, co byl znamenalo nějaké zlepšení, ale ani zhoršení situace KSČM. Myslím si, že to bude regulérní a rovnoprávná debata," míní Filip. 

Neočekává také, že v případě volebního úspěchu KSČM by ve sněmovních volbách Zeman dělal potíže se jmenováním členů vlády za komunistickou stranu. "Já myslím, že pan Zeman jasně prohlásil, že je pln respektu k Ústavě České republiky, a pokud by měl jmenovat vládu, ať takovou, nebo onakou, tak se jistě zachová v souladu s ústavou," dodal Filip. 
    
Předseda LEV 21 Jiří Paroubek, který stejně jako Zeman stál v minulosti v čele ČSSD, Zemanovi také pogratuloval. Nebylo by podle něj vhodné, aby Zeman pokračoval ve šlépějích Václava Klause. "Věřím, že Miloš Zeman dostojí svým předvolebním slibům a na Pražském hradě se mezi jeho blízkými spolupracovníky neobjeví žádná kontroverzní osoba typu Miroslava Šloufa," uvedl Paroubek v tiskovém prohlášení. 
 
zdroj: ČTK