Klaus podle Zemana jednal při vyhlášení amnestie protiústavně

Podle názoru prezidentského kandidáta Miloše Zemana jednal prezident Václav Klaus při vyhlášení amnestie protiústavně. Jeho protikandidát Karel Schwarzenberg soudí, že pokud by Ústavní soud amnestii zrušil, bylo by to asi dobré rozhodnutí. Řekli to v dnešní předvolební debatě na TV Nova.

Schwarzenberg v neděli prohlásil, že součástí "paktu" Zemana a Klause je i nedávná amnestie. V dnešní podvečerní debatě Českého rozhlasu-Radiožurnálu se za slova o amnestii Zemanovi na jeho výzvu omluvil. 

V rozporu s ústavou je podle Zemana především článek, který zastavuje trestní stíhání případů rozsáhlé hospodářské a majetkové trestné činnosti. Ve sporném a kritizovaném článku dva prezidentské amnestie jde o trestní stíhání, která trvají déle než osm let s trestní sazbou do deseti let vězení. 
    
Podle návrhu Městského soudu v Praze je amnestie v rozporu s ústavou, pokud ji předem neprojednala vláda. Ústavní soud by ji proto prý měl zrušit jako celek. Zeman iniciativu pražského městského soudu přivítal. 
    
Schwarzenberg podotkl, že někteří vězni, kteří se ve vězení cítili jako doma a přes zimu tam rádi pobývají, by se tam v případě zrušení amnestie možná i rádi vrátili. Zeman doplnil, že ale mezitím můžou ještě páchat trestné činy, takže by bylo lépe, kdyby vězení vůbec neopustili. 
 
zdroj: ČTK