O finále volby prezidenta byl místy vyšší zájem než o první kolo

Zájem o finále prezidentských voleb je podle odhadu volebních komisařů zatím srovnatelný s prvním kolem. Místy, například ve velkých městech, je i mnohem vyšší. Hlasovat přišla do 16:30 v průměru asi pětina voličů. Při zachování dosavadního trendu by si tak hlavu státu mezi Karlem Schwarzenbergem a Milošem Zemanem měli přijít vybrat i ti, kdo v první kole dali hlas jiným kandidátům. 

V Praze se účast dvě hodiny po otevření volebních místnostéí pohybovala kolem 20 procent. Třeba v Kobylisích se vyšplhala ke 30 procentům, v Praze 11 byla ale na 18 procentech. Větší zájem než v prvním kole zaznamenali volební komisaři ve středních Čechách, kde první kolo vyhrál Schwarzenberg. Například v Kolíně do 16:00 odevzdalo svůj hlas 23 procent lidí. 

Vyšší účast registrovaly volební komise i ve Zlínském kraji, kde úvodní rozstřel vyhrál Zeman. Naopak v Moravskoslezském kraji se účast pohybovala jen mezi deseti a 15 procenty, uvedl Jan Berousek z krajského úřadu. Asi desetiprocentní - zájem byl o volby v některých místech Pardubického a Královéhradeckého kraje. Vyvažoval to ale vysoký zájem o hlasování v horských střediscích, kdy kromě místních přišli hlasovat desítky lyžařů. 
    
V Čimelicích na Písecku, kde vyrůstal jeden z kandidátů Karel Schwarzenberg, přišlo k urnám už přibližně ke 30 procentům voličů. "Zájem je tu vyšší než při prvním kole. Hodně lidí tu volí na průkazy," řekla členka komise. Podobně v Lánech na Kladensku, kde je letní sídlo prezidentů, jen za první půlhodinu odvolila téměř desetina voličů a před volební místností se tvořily fronty 
    
Zemana a Schwarzenberga před dvěma týdny poslalo do finále téměř 2,5 milionu voličů, přičemž hlasovat jich přišlo 5,2 milionu, tedy 61 procent. 
 
zdroj: ČTK