Policie se chystá na prezidentské volby, vítězi zajistí ochranu

Policie začíná před nadcházejícím druhým kolem prezidentských voleb řešit, koho bude muset po zvolení do funkce prezidenta chránit. Náměstek policejního prezidenta Tomáš Kužel se proto dnes vydá do volebního štábu bývalého premiéra Miloše Zemana, aby probral detaily ochrany v případě jeho vítězství. Upozornil na to server iHned.cz. 

"My musíme být připraveni jako policie na obě eventuality," řekl ČTK Kužel. Druhý kandidát na prezidenta Karel Schwarzenberg má ochranku jako současný ministr zahraniční už nyní. Pokud by se ministr a první místopředseda vlády stal hlavou státu, příliš by se toho pro něho podle Kužela z hlediska ochrany nezměnilo. 

"Kdyby se stal pan Zeman vítězem prezidentských voleb, tak potom po oficiálním vyhlášení bychom se museli podílet na jeho ochraně," uvedl náměstek policejního prezidenta. Policie ale bude muset po volbách zajistit ochranu nejen současnému prezidentovi Václavu Klausovi, ale také nově zvolené hlavě státu. 
    
Klausovi však zůstanou bodyguardi i po skončení jeho funkčního období, tedy i po 7. březnu. Policie totiž poskytuje bývalým prezidentům doživotní ochranu. "Je to stejné, jak to měl pan prezident (Václav) Havel," podotkl Kužel. 
 
zdroj: ČTK