Prezidentští kandidáti připustili možnost adopce dětí homosexuály

Prezidentští kandidáti Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman se shodli v postoji k možnosti homosexuálních párů adoptovat děti. Oba dva míní, že je lepší, když dítě vychovává otec i matka. Pokud však tato možnost není, připouštějí i to, že by se o dítě staral pár stejného pohlaví. Vyplynulo to z jejich dnešní debaty, kterou uspořádal a přenášel Český rozhlas-Radiožurnál. 

Schwarzenberg řekl, že jeho postoj není jednoznačný. Z vlastní zkušeností prý ví, že děti potřebují otce i matku a že je nenahradí dvě matky, ani dva otcové. "Na druhé straně, a proto bych přeci jenom tu možnost přiznal, jsem viděl taky homosexuální páry, které se vzorně staraly o děti," řekl Schwarzenberg. "A zajisté je lepší, když je vychovává jeden takový pár, než když nějaké dítě zůstane v děcáku," dodal. Trvá však na tom, je lepší výchova s otcem a matkou.

"Tady mám s panem ministrem naprosto stejné stanovisko," řekl Zeman. Podle něj by však bylo dobré změnit zákon o adopci, který je podle jeho názoru v současné podobě nedokonalý. Usnadnění zákona o adopci by podle něj umožnilo heterosexuálním párům snadněji adoptovat děti z kojeneckých ústavů nebo dětských domovů. "A teprve v případě, že by tento rezervoár byl vyčerpán a byla zde skutečně volba, o které už mluvil i pan ministr, tak při vší úctě k dětským domovům i kojeneckým ústavům se přimlouvám za to, aby pouze v tomto případě byla ta druhá adopce umožněna," řekl Zeman. 
    
Osobnosti z gay komunity, některé z nich spojené třeba s akcí Prague Pride, v dnešním prohlášení vyzvaly k podpoře Schwarzenberga a odsoudily Zemana. "Zeman sice nevede otevřeně homofobní řeči jako (Václav) Klaus, ale je součástí týchž propojených struktur, které občanem stejně pohrdají a občanské aktivity stejně nenávidí," stojí mimo jiné v jejich prohlášení. 
    
Dnešní rozhlasová debata Zemana a Schwarzenberga se uskutečnila v pražském divadle Minor. "Pan ministr mně právem říkal, že už oba dva začínáme lidi nudit," konstatoval v úvodu Zeman. "Mně to připadá spíše jako takové ochotnické divadlo v malém městečku, když se potřetí opakuje, tak už je poloprázdné hlediště," podotkl Schwarzenberg. Zeman zase vidí v kampani podobnost s Hamletem.
 
zdroj: ČTK