V horských areálech hradeckého kraje je o volby opět velký zájem

V lyžařských areálech Královéhradeckého kraje je stejně jako v prvním kole o volbu prezidenta velký zájem. Kromě místních přicházejí k volebním urnám v horských střediscích také desítky lidí, kteří na horách tráví dovolenou a vyřídili si voličské průkazy, zjistila ČTK. 

Například v Horní Malé Úpě odvolilo za první hodinu několik desítek lidí, část z nich k obecnímu úřadu dorazila ve slunečném a mrazivém počasí na běžkách či na sjezdových lyžích. "Myslím si, že je potřeba k volbám jít, a proto jsem si vyřídila voličský průkaz a v pauze od lyžování šla odvolit," řekla ČTK Barbora Klímová z Prahy, která svým hlasem podpořila Karla Schwarzenberga (TOP 09). V Horní Malé Úpě byla vysoká účast voličů i v prvním kole, kdy k volební urně v prvním patře obecního úřadu dorazilo 85,58 procenta voličů. Schwarzenberg v prvním kole dostal 57,92 procenta voličských hlasů, druhý Miloš Zeman 13,11 procenta. 

Vysoký zájem voličů potvrdil dnes po 15:00 také člen volební komise ze Špindlerova Mlýna na Trutnovsku. "Zatím chodili převážně místní, objevilo se jen pár lyžařů. Hlavní nápor čekáme až po uzavření vleků," řekl člen komise. Podle něj v prvním kole voleb dorazilo ve Špindlerově Mlýně k volbám zhruba 360 lidí s voličskými průkazy. "Byli to hlavně lidé z Prahy, kteří zde trávili svou dovolenou," dodal člen komise. Ve Špindlerově Mlýně Schwarzenberga volilo 52,06 procenta voličů, Zeman, který skončil druhý, dostal 13,76 procenta hlasů. Voleb se ve Špindlerově Mlýně zúčastnilo 70,69 procenta voličů. 
    
Voliči ve druhém kole prezidentských voleb rozhodují, zda v čele státu bude expremiér Zeman či vicepremiér Schwarzenberg. Výsledek by měl být znám do sobotního večera. Vítěz má složit prezidentský slib 8. března ve Vladislavském sále Pražského hradu. 
 
zdroj: ČTK