Vladimír Franz bude ve druhém kole volit Miloše Zemana

Neúspěšný prezidentský kandidát Vladimír Franz dá ve druhém kole voleb hlas Miloši Zemanovi. Řekl to serveru Týden.cz. Svým voličům však nedoporučil, koho by měli volit, podle něj jsou volby projevem svobodné vůle každého člověka. 

"Je před námi druhé kolo prezidentské volby, ve kterém mám jako občan na výběr mezi prasečí a ptačí chřipkou. Vybral jsem si tedy chřipku prasečí. Jde ovšem o mou ryze osobní volbu, nikoho tím nechci k čemukoliv nabádat," uvedl Franz v prohlášení, které ČTK zaslal zakladatel iniciativy Vladimír Franz Prezidentem Jakub Hussar. 

Franz však upozornil, že jeho rozhodnutí není žádnou formou "explicitně deklarované podpory". "Voliči nechť sami rozhodnou. Nicméně pranýřovat někoho za jeho osobní postoj a subjektivní názor nepřísluší demokraticky uvažující společnosti," uvedl v prohlášení. Podotkl také, že jeho kampaň se nesla v duchu tolerance, ale emoce ve společnosti před druhým kolem voleb k ní prý mají daleko. 
    
Serveru iDnes Franz vzkázal, že Zeman se mu "jeví čitelnější" než druhý kandidát Karel Schwarzenberg (TOP 09). 
    
Skladatel a vysokoškolský pedagog Franz v prvním kole prezidentské volby skončil na pátém místě s necelými sedmi procenty hlasů. 
    
Kandidaturu Miloše Zemana už v pondělí nepřímo podpořil další neúspěšný kandidát na prezidenta Jan Fischer, který uvedl, že Zemanovy názory jsou stálé. Schwarzenberga naopak kritizoval mimo jiné za srovnání Beneše s válečnými zločinci. 
 
zdroj: ČTK