Vydavatel: Inzerát podala agentura pro svého klienta advokáta

Sporný inzerát namířený proti prezidentskému kandidátovi Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09) zadal pražský advokát přes mediální agenturu, sdělila ČTK mluvčí vydavatelství Ringier Axel Springer CZ Kateřina Kuchařová. Schwarzenbergův tým kvůli inzerátu, v němž se objevuje téma poválečného uspořádání, podal trestní oznámení. Štáb soupeře Miloše Zemana (SPOZ) se od inzerátu distancoval a sdělil, že s ním nemá nic společného. 

Inzerát s výzvou "Nevolte Karla Schwarzenberga" vyšel v deníku Blesk. Podle vydavatelství Ringier Axel Springer CZ ho zadala agentura Mindshare pro klienta advokáta Vladimíra Zavadila. ČTK se nepodařilo je kontaktovat. Zemanova mluvčí Hana Burianová ČTK řekla, že ani s Mindsharem ani se Zavadilem štáb nespolupracuje. 

Text inzerátu se týká poválečného uspořádání Československa a takzvaných Benešových dekretů. O tom diskutoval šéf TOP 09 a ministr zahraničí v debatách se Zemanem. Poválečný odsun německojazyčného obyvatelstva se tak stal horkým tématem. 
    
Inzerát například zmiňuje to, že Schwarzenberg řekl, že prezident Edvard Beneš by byl podle dnešních zákonů postaven před haagský tribunál pro válečné zločince. Dále uvádí, že kandidát děkuje za podporu zástupci sudetských Němců Berndu Posseltovi a že považuje poválečný odsun Němců za nespravedlivý, že nebere na zřetel mnichovský diktát a okupaci a že považuje Benešovy dekrety za neplatné. 
    
Schwarzenbergův tým dospěl k názoru, že inzerát porušuje volební zákon a je možná šířením poplašné zprávy, řekl mluvčí Marek Pražák. "V inzerátu stojí, že připravuji půdu pro vrácení majetku potomkům válečných zločinců. Chci zdůraznit, a řekl jsem to již několikrát, že ničí majetek v ČR není a ani v budoucnu nebude ohrožen. Nikdy jsem se nezastal jediného válečného zločince. Je to nehorázná lež. je to proti mému celoživotnímu přesvědčení," prohlásil Schwarzenberg. 
 
zdroj: ČTK