Zeman by se jako prezident nesešel s dalajlamou

Pokud by se Miloš Zeman stal českým prezidentem, odmítl by se ve funkci setkat s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Kdyby byl však dalajlama velkým investorem, schůzka by se uskutečnit mohla. Zeman (SPOZ) to dnes večer uvedl v debatě pořádané think-tankem Evropské hodnoty, která se věnovala převážně zahraniční politice. Karel Schwarzenberg (TOP 09), který bude Zemanovým soupeřem ve druhém kole prezidentské volby, se diskuze nezúčastnil, prý z časových důvodů. 

"Dalajlama je bezpochyby náboženský vůdce. Kdybych byl náboženským vůdcem, bylo by mi potěšením se s dalajlamou setkat. Ale pokud vím, nikdo, ani z mých spolupracovníků, ani z mých oponentů mě za náboženského vůdce neoznačil. Další možnost by byla, kdyby dalajlama byl velkým investorem," prohlásil Zeman. Tibetský duchovní vůdce má podle něj "svaté právo" do Česka přijet a setkat se se zdejšími náboženskými představiteli, "a to je všechno". 

Z českých prezidentů se s dalajlamou opakovaně setkával Václav Havel, kterého s tibetským duchovním vůdcem pojilo i osobní přátelství. Jeho následovník v úřadu Václav Klaus tak nikdy neučinil. Loni v září se kvůli vztahům s dalajlamou strhla na politické scéně prudká výměna názorů, když premiér Petr Nečas (ODS) varoval před "módními politickými projevy", jako podporou tibetskému duchovnímu vůdci či ruským aktivistkám Pussy Riot, které podle něj mohou ohrozit tuzemský export. 
    
Na Nečase tehdy tvrdě reagoval zejména ministr zahraničí a současný uchazeč o post hlavy státu Schwarzenberg, jehož prý premiérova slova zděsila. Vadilo mu, že ministerský předseda mohl "takto sklonit hlavu před zeměmi, o kterých všichni víme, že potlačují lidská práva," poznamenal s tím, že Nečas ve vyjádření o Tibetu převzal čínskou propagandu. 
 
zdroj: ČTK