Homolka úspěšně léčí epilepsii speciální operací mozku

Epileptické záchvaty zcela vymizí u 70 procent pacientů po speciální operaci mozku, kterou provádí jako jediná v Česku a jedna z mála na světě Nemocnice Na Homolce. Malým návrtem lebky se zavede strunová elektroda ke zdroji záchvatů a teplem zničí. Proti klasické operaci je riziko poškození okolních mozkových struktur minimální. Také k pacientovi je operace šetrnější. I když je při vědomí, bolest necítí, řekl dnes novinářům primář oddělení stereotaktické a radiační neurochirurgie docent Roman Liščák. 

Tzv. stereotaktická operace je určena pro pacienty s epilepsií, na kterou nezabírají léky a záchvat vzniká ve spánkovém laloku. Ložisko impulsů je přesně ohraničené a poškození mozku vzniklo v dětství, například dlouhými záchvaty při horečkách nebo zánětech mozkových blan. 
    
"Stereotaktická operace je taková, při níž je zásah směřován na přesně lokalizovaný cíl v prostoru, v případě epilepsie na ložisko, z nějž se šíří epileptické výboje," řekl primář. "Ve chvíli, kdy se sonda dostane k danému místu v mozku, lékaři z ní po straně vyvedou deset milimetrů dlouhý aktivní hrot a provedou tepelnou destrukci cíle - části spánkového laloku zvané hipokampus. Poté hrot zasunou, sondu pootočí, hrot opět vysunou a provedou další destrukci. Takto pokračují v několika vrstvách," dodal. 
    
Zákrok na operačním sále netrvá déle než hodinu. Pacient je operován v místním znecitlivění, je při vědomí, bolest necítí. Po zákroku zůstává několik dní v nemocnici, do týdne jde domů. 
    
Stereotaktická operace začala být používána před 35 lety. Po pauze se k ní lékaři na Homolce vrátili, ale už s použitím nejmodernějších zobrazovacích metod. V letech 2004 až 2010 tak vyléčili 61 pacientů. Poté nastala pauza v programu daná technickými problémy. Letos Homolka tyto unikátní operace obnovuje. 
    
Epilepsií trpí v Česku na 80.000 lidí, je to jedno z nejčastějších neurologických onemocnění. Epileptologickými poradnami na Homolce projde ročně přes 2000 nemocných, dalších 250 je vyšetřeno při hospitalizaci na monitorovací jednotce. Neurochirurgové operují každý rok tři desítky pacientů, výsledky jsou podle Liščáka srovnatelné se světovými pracovišti. 
 
zdroj: ČTK