AFP: Na Kypru byly loni usmrceny dva miliony tažných ptáků

Za hluboké noci pátrají ochránci životního prostřední na Kypru v místech, kde řádí pytláci: loni byly podle nich na tomto středomořském ostrově zabity dva miliony tažných ptáků a aktivisté hovoří o ekologické katastrofě, píše agentura AFP.

Kyprem prochází jedna z hlavních tras tažných ptáků, jde však o nejhorší zemi v Evropě, pokud jde o počty ročně usmrcených ptáků, říká Andrea Rutigliano z Výboru proti masakrování ptáků (CABS). Přijel již poněkolikáté na ostrov, kde někteří tažní ptáci, jako je červenka, pěnice černohlavá či kvíčala, tvoří velmi vyhledávanou, byť zakázanou, součást jídelníčku. Tucet ptáčků, diskrétně servírovaných v některých restauracích, stojí od 40 do 80 eur (asi od 1000 do 1800 Kč).
 
Aktivisté CABS se během své kampaně snaží každou noc odhalit lokality, kde se pytlačí, a pomoci tak policii pytláky zadržet.
 
Postup je vždy stejný: aktivisté vybavení tablety, kde jsou zaznamenány lokality zjištěné v předchozích sezónách, dojedou na místo, vypnou motor, zhasnou světla a naslouchají. Pytláci totiž, aby zvýšili naděje na úlovek do sítí nebo nástrah, instalují reproduktory vysílající zpěv pěnice černohlavé.
 
Pytláctví se na jaře příliš neprovozuje, protože ptáci jsou hubenější, ale na podzim nabývá obrovských rozměrů. Lov ptáků má na Kypru staleté tradice a kdysi umožňoval obyvatelům zajišťovat obživu pro jejich rodiny. CABS odhaduje, že pytláků jsou tři až čtyři tisíce. "Situace je znepokojivá a zhoršuje se," zdůrazňuje Martin Hellicar ze sdružení BirdLife Cyprus.
 
Pytláctví dosáhlo vrcholu v 90. letech minulého století. Počátkem tohoto tisíciletí se na něho zaměřily úřady na Kypru, který chtěl vstoupit do Evropské unie. To podle Hellicara také znamenalo, že se počty vybitých ptáků mají snížit o 80 procent. Po přijetí země do EU v roce 2004 však začalo pytláctví znovu bujet.
 
Jestliže Kypřané o pytláctví hovoří na ten způsob, že "dědeček chytil několik ptáků", pak je to čirý výmysl, ujišťuje Hellicar, který mluví o rozsáhlých masakrech postihnuvších 150 druhů ptáků, z nichž některým hrozí vyhynutí.
 
"Jde o značné finanční částky," zdůrazňuje aktivista. Úřad pověřený bojem proti pytláctví odhaduje černý trh s ptáky na 15 milionů eur (400 milionů Kč) ročně.
 
Jeden pytlák potvrdil, že si vydělal tisíce eur, a omlouval se tím, že "to dělají všichni".
 
Podle Hellicara jsou do tohoto trhu zapojeni mafiánské organizace, jejichž aktivity zahrnují také herny a prostituci.
 
Na podzim profesionální pytláci některé sektory plně kontrolují, říká Rutigliano. "Mají hlídky, které vás z jejich zóny ´vyprovodí´, jsou maskovaní a vyzbrojení," zdůrazňuje.
 
Podle ekologů je situace zvláště kritická na britských základnách, kde místní obyvatelstvo využívá rozsáhlých neobydlených ploch k pytláctví. A to do té míry, že sám princ Charles napsal dopis kyperskému prezidentu Nikosovi Anastasiadisovi a veliteli britských sil na ostrově, kde kritizoval "jatka v industriálním rozsahu".
 
Anastasiadis odpověděl, že vyzval policejního šéfa k "soustředěné a koordinované" kampani s britskými silami.
 
Nevládní organizace kritizují úřady, že nevyčlenily dostatek mužů na střežení kritických lokalit. Šéf služby pověřené bojem proti pytláctví však uvádí, že soudy ročně projednávají více než 200 případů pytláctví.
 
Velitel James Guy z britské základny Dhekelia konstatuje, že jde i o politický problém. "Osoby, které jsou u moci, tuto praxi skrytě podporují," říká.
 
BirdLife Cyprus uvádí, že sám zákon proti pytláctví, stanovící pokutu až do výše 17.000 eur (460.000 Kč) a trest vězení ve výši tří let, je dobrý, ale není dostatečně aplikován, neboť v praxi vyměřované pokuty v řádu několika set eur nemají ani na pytláky, ani na majitele restaurací odstrašující účinek.
 
zdroj: ČTK