Asociace podporuje změnu legislativy kvůli reexportům léků

Z České republiky se loni vyvezlo v rámci tzv. reexportů přes šest milionů balení léků na předpis v celkové hodnotě více než pěti miliard korun. Na tiskové konferenci to dnes uvedli zástupci Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP). Podle AIFP jde o léky, které byly do Česka dovezeny pro českého pacienty, kvůli nízkým cenám je ale distributoři z ČR opět vyvezli do zahraniční, kde za ně mohou utržit více. V Česku tak může hrozit nedostatek některých léků. 

"Česká republika je jedna z posledních zemí střední a východní Evropy, jejíž pacienti nejsou uchráněni před reexporty," řekl dnes výkonný ředitel asociace Jakub Dvořáček. 
    
Problematiku reexportů řeší novela zákona o léčivech, ke které nyní ministerstvo zdravotnictví vypořádává připomínky. Podle návrhu novely stanoví ministerstvo zdravotnictví seznam tzv. rizikových léčivých přípravků, tedy těch, jejichž nedostatek může ohrozit zdraví či životy pacientů a v minulosti už předmětem reexportu byly. Ty se vyvážet nebudou smět. Firmy, které budou chtít vyvézt lék ze seznamu, budou muset 30 dní předem požádat o souhlas. AIFP novelu vítá. 
    
Dvořáček uvedl, že je jasné, že nová legislativa nezabrání všem vývozům. "Nechceme reexporty zakázat úplně. Chceme jen, aby všichni měli stejné podmínky," uvedl. Podle AIFP bude ale pro konečný stav na trhu důležité znění prováděcí vyhlášky, na kterou se předloha několikrát odkazuje. 
    
Omezení vývozu levných léků do ciziny jejich nedostatek na českém trhu podle České lékárnické komory nevyřeší. Ta v červenci upozornila, že výpadky některých léků v českých lékárnách jsou způsobeny hlavně tím, že některé léčivé přípravky jsou cíleně distribuovány jen do vybraných lékáren. 
    
Asociace při výpočtech reexportů vycházela z dat, které zveřejňuje Státní ústav pro kontrolu léčiv. Nová analýza nezahrnuje volně dostupné léky na které není třeba lékařský předpis. AIFP zpracovala podobnou analýzu již za rok 2012, kdy do ní ale volně prodejné léky započítala. Tehdy se z ČR vyvezlo přes 14 milionů balení, jejichž celková hodnota činila asi 4,8 miliardy korun. Ročně se v Česku spotřebují léky za asi 70 miliard korun.
 
zdroj: ČTK