ČSOB: Počty lékáren v ČR už dva roky stagnují, je jich 2728

Počty lékáren už dva roky stagnují, aktuálně jich v ČR působí 2728. Trh je nasycený a pro nové provozovny už moc místa nezbývá. V menších obcích podle provozovatelů lékáren jejich počet dokonce klesá. Vyplývá to z analýzy ČSOB, která navazuje na její Index očekávání firem. Jde o detailní vhled do problematiky vybraného oboru, na kterém lze ukázat reakci podnikatelů na vývoj celé ekonomiky. 

Tržby z prodeje léků na předpis podle provozovatelů lékáren dlouhodobě stagnují či mírně klesají a nelze prý očekávat, že se tento trend v budoucnu změní. Stále více se proto soustředí na volný prodej. Na tom se sice negativně projevila ekonomická krize, ale tržby z něj si od roku 2010 udržují alespoň mírný růst okolo 2,5 až 4,0 procenta. 
    
"Na současném lékárenském trhu vládne silně konkurenční prostředí, což může být jedním z důvodů, proč tržby lékáren významněji nerostou. Do nelehké situace se dostávají zejména soukromí lékárníci, kteří se jen těžko přizpůsobují cenové politice velkých řetězců," komentoval situaci na trhu výkonný ředitel útvaru firemní bankovnictví ČSOB Petr Manda. 
    
Firmy vidí potenciál hlavně ve větších městech, především v obchodních centrech. Tam je totiž největší poptávka po zboží z volného prodeje, včetně luxusní kosmetiky a dalšího drogistického zboží. To je důvod, proč jsou lékárny ve větších městech prakticky na každém rohu, zatímco v malých obcích, kde si lidé kupují jen to nejnutnější, často zcela chybí. 
    
"Lékárenská péče se nyní centralizuje do velkých měst a obchodních center. Lékárny v menších městech a na vesnicích se čím dál více potýkají s existenčními problémy. Tento vývoj může do budoucna značně negativně ovlivnit dostupnost lékárenské péče v ČR," upozornil Petr Mašát z International Pharmaceutical Corporation. 
    
Řešením může být podle analýzy regulace trhu v podobě určení minimální vzdálenosti mezi jednotlivými provozovnami. Pomoct by mohlo i rozdělení výše marží do skupin podle toho, kde se lékárna nachází. Zjednodušeně řečeno, lékárny ve větších městech by dostávaly nižší marže než lékárny z menších měst. 
    
Největší koncentrace lékáren na počet obyvatel je v Královéhradeckém a Karlovarském kraji, nejvýdělečnější jsou ale ty pražské. Průměrná roční tržba z volného prodeje na jednu provozovnu v hlavním městě činí 8,7 milionu korun, zatímco v Královéhradeckém kraji je to jen něco málo přes 5,2 milionu korun. 
 
zdroj: ČTK