Dálnice D11 je bohužel naše vizitka, říká senátor Vladimír Dryml

Senátor a zastupitel Královéhradeckého kraje MUDr. Vladimír Dryml před pár dny oznámil svou kandidaturu na hejtmana. Do svého volebního programu uvedl na přední místa urychlenou dostavbu dálnice D11. Proč by měl kraj řešit dálnici jako jeden z nejzásadnějších problémů, si můžete přečíst v následující tiskové zprávě.

O dálnici D11 se říká, že je prokletá. Když se podíváte do historie výstavby, její základy byly položeny ve 20. letech minulého století, už nyní se tedy může pyšnit titulem „nejdéle stavěná v ČR“. Achillova pata Královéhradeckého kraje je břemeno, které si zastupitelé předávají mezi sebou jako horký brambor. Proč by právě nyní měla situace pokročit, a projekt by měl být po skoro 100 letech dokončen? „Když se zeptáte kteréhokoliv občana v ČR, co ví o Královéhradecku, určitě kromě letmých informací z novin nebudou jeho znalosti nijak výrazné. Když se zeptáte libovolného řidiče, který krajem projížděl po D11, opotí se mu čelo a začne rozčileně vyprávět, co všechno ho během cesty potkalo. Právě dálnice je vizitkou pro občany celé České republiky, cizince, a především pro dodavatelé z Polska. Lidé účelově volí jiné cesty, jenom aby se nedostali k úsekům, které se nám nedaří uspokojivě dokončit. To je ostuda“, míní Vladimír Dryml.

 
Někdo to dokončit musí
 
Zatímco na konci ledna se na titulních stranách novin s velkou slávou psalo o získání veškerých pozemků pro dostavbu D11, nyní se opět situace zkomplikovala. Před prázdninami vyšlo najevo, že v darovací smlouvě, kterou byly získány poslední pozemky, nejsou v pořádku veškeré náležitosti. Darující pozemku totiž prý podle zákona neměl plné právo s majetkem disponovat. Nyní se záležitost prošetřuje, úřady ale s celou situací nespěchají a pro urychlení nehraje ani neochota darujícího dále spolupracovat. „Kraj by se měl začít více angažovat. Faktorů, které nám stojí v cestě je sice více, ale na druhou stranu – pokud je problém v práci úřadů, jsou to naše úřady. Kdo jiný by měl jejich postup v tomto případě urychlit, aby nevznikaly zbytečné prodlevy? A kdo jiný než kraj by měl motivovat své občany ke spolupráci?“, naznačuje Dryml směr, kterým by chtěl pomoci dálnici dokončit. „Opravdu je pohroma, když špatná komunikace mezi pár úředníky vede až k prodlevám na tak velikém a důležitém projektu“, uvědomuje si senátor odpovědnost kraje. „Rozhodně bych chtěl, aby dálnice fungovala, a bylo by mi ctí až po ní budu jednou projíždět, abych si mohl říct – také jsem pro to něco udělal“, uzavírá Vladimír Dryml.