Do babyboxu v Kroměřížské nemocnici někdo odložil holčičku

Novorozenou holčičku našli zdravotníci dnes dopoledne v babyboxu umístěném v Kroměřížské nemocnici. Zakladatel sítě schránek pro nechtěné děti Ludvík Hess uvedl, že dívenku pojmenoval Monika. 

"Děvčátko staré asi dvě hodiny je na první pohled zdravé, váží 3500 gramů a ode mne dostalo pracovní jméno Monika a přidávám i příjmení Staněčková," uvedl. Pojmenovat ji tak slíbil při aukci ve prospěch babyboxů ve sklárně v Sázavě nejštědřejší dražitelce. 
    
Monika je jedenáctým letošním dítětem odloženým do babyboxu, celkově 73. holčičkou oproti 50 nechtěným hochům. Je také prvním dítětem uloženým do babyboxu v druhém desetiletí jejich fungování. První byl otevřen 1. června 2005 v GynCentru v pražském Hloubětíně. Vůbec první odložené nemluvně v Česku se v ní objevilo v únoru 2006. Byla to malá Soňa. Do dneška pracovníci v hloubětínské schránce našli 18 dětí. Přes babybox odstartovalo svůj život v České republice už 123 děvčat a chlapců. Prvním dětem už bylo devět let. 
    
Zatím nejvíc dětí se do babyboxů dostalo v roce 2011. Bylo jich 22. O rok později jich schránky přijaly 20. Loni zdravotníci vyzvedli 12 chlapců a děvčátek. Vyplývá to ze statistik spolku Babybox pro odložené děti - Statim, který schránky po republice instaluje. 
    
V Česku funguje 65 babyboxů, 66 bude uveden do provozu v srpnu v Turnově. Starší typy schránek se postupně mění za moderní. 
 
zdroj: ČTK