Dopravu komplikuje sníh a vítr, uzavřen přechod v Harrachově

Dopravu dnes ráno místy komplikuje silný vítr. Motoristé by proto měli jet opatrně, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR. Hraniční přechod do Polska v Harrachově na Semilsku je od dnešních 08:00 uzavřen pro veškerou dopravu. ČTK to sdělilo Ředitelství silnic a dálnic. Podle policie je na silnici číslo 10 mezi Desnou na Jablonecku a Harrachovem ledovka a sníh.  

Jihočeský kraj
 
Maximální pozornost jízdě by měli řidiči podle doporučení správy a údržby silnic věnovat na Šumavě, tedy Prachaticku a Českokrumlovsku. Zapomenout by neměli na zimní výbavu. Tvoří se tam sněhové jazyky, na hlavních tazích leží po chemickém ošetření břečka, jinde je ujetá vrstva sněhu krytá posypem. S nárazovitým větrem se mohou setkat také na Českobudějovicku a s návějemi na silnicích musí počítat i na Jindřichohradecku.
 
Profesionální meteorologické stanice hlásí ráno teplotu vzduchu od minus čtyř na šumavském Churáňově po plus 1,3 stupně Celsia v Českých Budějovicích. Všude po ránu s různou intenzitou sněží. Na Šumavě leží kolem 26 centimetrů sněhu. Výstraha před tvorbou sněhových jazyků platí v Jihočeském kraji do dnešních 18:00.
 
Přes den bude na jih Čech nadále proudit studený a vlhký vzduch od severu. Bude zataženo až oblačno, na většině území s občasným sněžením, na horách i trvalejším. V polohách pod 300 metrů nad mořem mají být srážky smíšené. Na západě bude během dne srážek ubývat. Nejvyšší teploty minus jeden až plus tři, na horách minus čtyři.
 
Jihomoravský kraj
 
Na jižní Moravě jsou silnice druhých a třetích tříd sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Většinu z nich totiž pokrývá po chemickém posypu rozbředlý sníh. Ve vyšších polohách se na Blanensku a Vyškovsku tvoří od nedělního večera vlivem větru na komunikacích sněhové jazyky. ČTK to dnes sdělili pracovníci jihomoravské krajské správy a údržby silnic.
 
Teploty v regionu se nad ránem pohybovaly mírně pod nulou. Hlavní silniční tahy v regionu i komunikace v Brně jsou bez problémů sjízdné. Podle meteorologů by se teploty měly pod nulou pohybovat v regionu i v nadcházejících dnech. Předpokládají, že na jižní Moravě mírně nasněží.
 
Královéhradecký kraj
 
V Královéhradeckém kraji v noci na dnešek napadlo několik centimetrů sněhu. Na chemicky ošetřovaných hlavních silnicích leží rozbředlý sníh, na silnicích nižších tříd je ujetá sněhová vrstva. Řidiči by jízdě měli věnovat zvýšenou pozornost. Občasné sněžení se může dnes ještě objevit, na horách by mělo být sněžení i trvalejší, vyplývá z údajů silničářů a meteorologů.
 
V nižších polohách kraje by se přes den mohl objevit déšť se sněhem. Teploty by se měly v kraji pohybovat od nuly do tří stupňů, na horách by mělo být kolem minus čtyř.
 
Policie ráno řešila několik nehod. V Lázních Bělohrad na Jičínsku narazilo auto do zařízení železničního přejezdu. V Nemojově na Trutnovsku řidič převrátil v zatáčce auto na střechu. Obě nehody se obešly bez zranění.
 
Liberecký kraj
 
Silnice v Libereckém kraji jsou po nočním sněžení sjízdné se zvýšenou opatrností, zbytky rozbředlého sněhu jsou i na rychlostní silnici mezi Libercem a Turnovem. Sněhové přeháňky nebo déšť se sněhem očekávají meteorologové i přes den. Teploty jsou od dvou do minus tří stupňů Celsia.
 
Podle dopravního webu leží na hlavních tazích Semilska a Jablonecka rozbředlý sníh. To platí i pro krajský Liberec. Na silnicích I. tříd Liberecka jsou zbytky rozbředlého sněhu a na Českolipsku jsou hlavní tahy mokré po chemickém ošetření. Vozovky nižších tříd pokrývá sníh v celém kraji. Na Českolipsku je na silnicích II. a III. tříd vrstva zledovatělého sněhu krytá posypem, na Liberecku je rozbředlý sníh a na Jablonecku a Semilsku ujetá vrstva sněhu.
 
Provoz v kraji je podle webu policie zatím spíše klidný. Pouze okolo 6:20 se srazila tři auta na silnici II. třídy u obce Radostná pod Kozákovem na Semilsku, další auto vyjelo ve stejnou dobu mimo silnici v prvním zatáčce z Dlouhých Mostů na Liberec. Obě nehody se obešly bez zranění.
 
Přes den bude oblačno až zataženo a teploty se budou pohybovat kolem nuly, na horách mezi minus třemi až minus šesti stupni Celsia.
 
Olomoucký kraj
 
Dopravu na silnicích v některých částech Olomouckého kraje dnes ráno komplikovaly sněhové jazyky, které se kvůli silnému větru místy tvoří zejména na Prostějovsku a Šumpersku. Všechny silnice jsou v Olomouckém kraji ráno se zvýšenou opatrností sjízdné, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.
 
Na Prostějovsku se sněhové jazyky tvoří na silnicích ve vyšších polohách konického a protivanovského regionu. "Nutná je zvýšená opatrnost," stojí v hlášení dispečera prostějovské správy silnic.
 
Před sněhovými jazyky varují také šumperští silničáři. "Tvoří se v nejvyšších polohách například v okolí Ostružné, Branné, Ramzové či Přemyslova," řekl ČTK dispečer šumperské správy silnic.
 
Hlavní silnice jsou na Šumpersku a Jesenicku holé a mokré, ve vyšších polohách jsou na méně důležitých cestách zbytky rozbředlého sněhu nebo ujetá vrstva sněhu s posypem. V obou okresech byly ráno místy sněhové přeháňky. Na Olomoucku, Prostějovsku a Přerovsku byly silnice ráno zpravidla holé a suché.
 
Pardubický kraj
 
Na silnicích v Pardubickém kraji leží nový sníh. Na hlavních tazích je po solení většinou rozbředlý, na menších komunikacích uježděný, místy i zledovatělý. Vlivem větru se často vytvářejí sněhové jazyky, informují silničáři.
 
Ztížená doprava je na celém území regionu. Na náledí se musejí řidiči připravit na Chrudimsku a Skutečsku. Sněhové jazyky vznikají v okolí Hlinska, Ústí nad Orlicí, Svitav, Vysokého Mýta a v Železných horách.
 
Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji většinou oblačno až polojasno, místy sněžilo, často foukal silný až nárazový vítr. Teploty se pohybovaly mezi minus šesti až plus jedním stupněm.
 
Plzeňský kraj
 
Na sněhové jazyky by si měli dávat pozor řidiči v Plzeňském kraji. Vítr zafoukává hlavně silnice v oblasti Bezvěrovska na severním Plzeňsku a také ve vyšších polohách na Klatovsku, v případě dálnice D5 pak úseky na Tachovsku. Většina silnic v kraji je po chemickém ošetření mokrá, sjízdná se zvýšenou opatrností, teploty se pohybují kolem nuly. ČTK to za krajské silničáře řekl Martin Kunzendorfer.
 
"Během noci sněžilo ve všech okresech, jednalo se o lokální přeháňky, někde padal jen sníh, někde sníh i déšť a někde jen pršelo. Vše je ale uklizené," uvedl.
 
Podle Kunzendorfera ledovka v kraji není, problémy ale mohou dělat zafoukané silnice. Během dne silničáři očekávají stále teploty při nule stupňů Celsia a také srážky, což je podle nich nejhorší varianta, neboť "přes den to roztaje a v noci namrzá".
 
Sjízdná se zvýšenou opatrností je také dálnice D5. Podle webu dopravniinfo.cz je její vozovka mokrá, po chemickém ošetření, v některých úsecích leží zbytky rozbředlého sněhu. Srážky snižují dohlednost, v oblasti Tachovska se tvoří sněhové jazyky.
 
Ústecký kraj
 
Na některých místech v Ústeckém kraji se dnes tvoří ledovka, fouká silný vítr. Většina silnic je sjízdná se zvýšenou opatrností, vyplývá z informací silničářů. Teploty v kraji se pohybují od minus jednoho do plus čtyř stupňů Celsia.
 
Ledovka hrozí na silnici II/263 u České Kamenice na Děčínsku, tvoří se i na místní komunikaci mezi obcemi Velemín a Chotiměř na Litoměřicku. Dálnice D8 je mokrá po chemickém ošetření a sjízdná. Na silnicích prvních tříd leží v horských okresech místy zbytky rozbředlého sněhu, sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. V Jankoncově ulici v Teplicích se srazila dvě osobní auta. Odklízení následků nehody a vyšetřování policie odhaduje do 8:20.
 
Podle meteorologů bude dnes v Ústeckém kraji oblačno až zataženo, občas sněžení nebo sněhové přeháňky, zejména na horách. Nejvyšší teploty jeden až čtyři stupně, na horách minus čtyři až minus jeden stupeň Celsia. Nárazy větru budou dosahovat rychlostí až 55, na horách až 70 kilometrů za hodinu. V polohách nad 500 metrů nad mořem se tak mohou tvořit sněhové jazyky. Vítr by měl odpoledne slábnout.
 
Kraj Vysočina
 
Ledovka a sněhové jazyky komplikují dnes ráno dopravu na Vysočině. Tvoří se v celém kraji, nejvíc na Třebíčsku a Žďársku. Na hlavních tazích jsou zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, na vedlejších silnicích leží vrstva ujetého sněhu krytá posypem. Silnice jsou sjízdné, řidiči musejí podle silničářů věnovat jízdě zvýšenou opatrnost.
 
V noci na dnešek napadlo několik centimetrů sněhu. "Nárazový vítr vytvářel sněhové jazyky, kvůli kterým se v noci na nějakou dobu zastavil provoz na silnici I/23 poblíž Kralic nad Oslavou," řekl ČTK dispečer Krajské správy a údržby silnic. Silničáři pracují na sjízdnosti vozovek v terénu s veškerou technikou. Ledovka je hlášená například u obce Kámen na Pelhřimovsku a v okolí Třebíče a Náměště nad Oslavou, sněhové jazyky se tvoří u Radostína nad Oslavou či u Bystřice nad Pernštejnem na Žďársku.
 
Na Vysočině je zataženo, teploty se pohybují od nuly do minus tří stupňů. Dnes by mělo podle meteorologů na většině území sněžit. Nejvyšší odpolední teploty budou kolem nuly. Nárazový vítr by měl postupně slábnout.
 
Zlínský kraj
 
Dopravu ve Zlínském kraji dnes ráno místy komplikuje silný vítr. Motoristé by proto měli jet opatrně, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR. Silnice v regionu jsou převážně holé, jen vozovky druhé a třetí třídy na Vsetínsku pokrývá zledovatělá vrstva sněhu ošetřená posypem.
 
V kraji je jasno až zataženo. Teplota se ráno pohybovala mezi minus pěti až plus jedním stupněm Celsia. Přes den by podle meteorologů mohla stoupnout na dva stupně. Podle předpovědi bude na většině území kraje občas sněžit, na horách se mohou tvořit sněhové jazyky. Vítr bude postupně slábnout.
 
zdroj: ČTK