Dopravu místy komplikují sněhové jazyky

Většina silnic v Česku je bez větších potíží sjízdná, místy se ale vlivem větru tvoří sněhové jazyky, především na výše položených místech, vyskytovat se může i námraza. Větší problémy hlásí silničáři v Karlovarském kraji, kde je téměř nesjízdná silnice na Plzeň u Bečova nad Teplou. V Moravskoslezském kraji je kvůli nehodě tří kamionů uzavřena silnice mezi Hnojníkem a Dobrou. Těžký sníh způsobil problémy řidičům a silničářům na Tachovsku a Domažlicku.  

Jihomoravský kraj
 
Na jižní Moravě jsou dnes ráno všechny silnice bez větších potíží sjízdné, na některých výše položených místech se ale tvoří vlivem větru sněhové jazyky. Řidiči by proto měli být opatrní, řekli ČTK pracovníci správy a údržby silnic.
 
Teploty v regionu se pohybují od nuly do mínus dvou stupňů Celsia. Ve středu napadly v regionu zhruba dva a ve čtvrtek přibližně tři centimetry sněhu. Potíže s tvorbou sněhových jazyků na silnicích hrozí například v okolí Olešnice na Blanensku.
 
Meteorologové upozorňují, že opatrnost bude nutná také o víkendu. Počítají totiž s další sněhovou nadílkou.
 
Karlovarský kraj
 
Sněžení a vznikající ledovka komplikují dopravu v Karlovarském kraji. Kamiony mají na několika místech problémy vyjet kopce. U Bečova nad Teplou je silnice na Plzeň téměř nesjízdná, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.
 
V noci na dnešek v Karlovarském kraji sněžilo a místy napadlo i několik centimetrů sněhu. Ten se ale na některých místech mění na silnici v ledovku. U Bečova uvízly ve stoupání už čtyři kamiony. Na silnici je tam až pět centimetrů sněhu. Kamion se vzpříčil i u odbočky na Vodnou i Krásného Jezu.
 
Problémy mají kamiony i na silnici z Ostrova na Chomutov. Mezi Damicemi a Květnovou stojí také kamion, který nemůže vyjet kopec. Na místo jedou silničáři.
 
U Kynšperka na silnici R6 zase ráno skončilo osobní auto na střeše. Řidiči by měli být opatrní, a to i na hlavních silnicích.
 
Královéhradecký kraj
 
Na řadě silnic nižších tříd v Královéhradeckém kraji leží vrstva ujetého sněhu, která může být zledovatělá. Na Trutnovsku, Náchodsku a Rychnovsku se lokálně mohou objevit sněhové jazyky. Řidiči by měli jízdě věnovat zvýšenou opatrnost. Hlavní silniční tahy v kraji byly dnes ráno bez sněhu, informovali silničáři. Teploty se ráno v kraji většinou pohybovaly kolem nuly.
 
Dnes by mělo být v kraji zataženo až oblačno. Místy by mohlo sněžit, v nižších polohách by mohl padat déšť se sněhem. Teploty by se měly pohybovat několik stupňů nad nulou, na horách má být kolem minus dvou stupňů Celsia.
 
Liberecký kraj
 
Před tvorbou sněhových jazyků v horských oblastech varují silničáři v Libereckém kraji, fouká silný vítr. Místy se na silnicích může vyskytovat i námraza. Teploty jsou dnes ráno mezi plus dvěma a minus čtyřmi stupni Celsia. Pro nákladní dopravu s výjimkou autobusů je nadále uzavřená silnice 10 od Tanvaldu k hraničnímu přechodu do Polska v Harrachově. ČTK to řekl dispečer zimní údržby pro Jablonecko Jaroslav Podolský.
 
"Zatím nemám informaci, kdy by se měla otevírat," uvedl. Při cestě do Polska mohou nákladní vozy využít hraniční přechody v Hrádku nad Nisou na Liberecku nebo Náchodě v hradeckém kraji.
 
Hlavní tahy v Libereckém kraji jsou po ošetření mokré nebo vlhké, ujetá vrstva sněhu je na horských silnicích nižších tříd na Jablonecku, Semilsku a posypem udržovaných vozovkách třetí třídy na Českolipsku. "Vítr dělá problémy lokálně," dodal Podolský.
 
Vítr by měl podle předpovědi postupně slábnout. Přes den by mělo být zataženo s teplotami od jednoho do čtyř stupňů Celsia, na horách zůstanou pod bodem mrazu. Sněžit by mělo místy, v nižších polohách budou srážky smíšené.
 
Moravskoslezský kraj
 
Silnice v Moravskoslezském kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Hrozí totiž, že cesty mohou namrzat a kvůli proměnlivému nárazovému větru se na cestách mohou tvořit sněhové jazyky nebo závěje, řekla ČTK mluvčí silničářů Šárka Vlčková. Dopravu mezi Hnojníkem a Dobrou směrem na Frýdecko-Místecko komplikuje nehoda tří kamionů, silnice je tam nyní uzavřena. 
 
"Hlavní tahy jsou holé, mokré po chemickém ošetření, ve vyšších polohách mohou namrzat. Na silnicích nižších tříd leží zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem," uvedla Vlčková. V regionu napadlo do tří centimetrů sněhu, intenzivnější sněžení ale meteorologové předpovídají na dnešní odpoledne. Podle Vlčkové by proto řidiči měli sledovat dopravní zpravodajství.
 
Uzavřen je stále úsek silnice mezi Ostravicí a Bílou, a to pro kamiony a nákladní auta s přívěsem. Uzávěra se zřejmě protáhne i přes víkend.
 
Olomoucký kraj
 
Na některých silnicích v Olomouckém kraji se dnes ráno kvůli silnému větru místy tvoří sněhové jazyky. Řidiči by měli být opatrní zejména na Jesenicku a Prostějovsku, kde před sněhovými jazyky varuje správa silnic. V noci byly v severní části Olomouckého kraje opět sněhové přeháňky, všechny silnice byly ráno se zvýšenou opatrností sjízdné. Řidiči si ale v celém regionu musejí dát pozor na velmi silný vítr.
 
Sněhové jazyky se na Jesenicku tvoří na silnici v okolí Rejvízu a Ramzové, kde silný vítr na vozovku navál sníh z okolí. Silničáři v noci likvidovali sněhové jazyky také v okolí Duban na Prostějovsku a Tovačova na Přerovsku. "Na Tovačovsku jsou už sněhové jazyky odstraněny a nyní řešíme silnice u Duban," řekl ČTK dispečer správy silnic.
 
Slabší sněhové přeháňky byly v noci na Šumpersku a Jesenicku, kde jsou silnice ráno po chemickém posypu holé a mokré. Ve vyšších polohách těchto dvou horských okresů vozovky pokrývají zbytky rozbředlého sněhu. Na méně důležitých cestách leží vrstva ujetého sněhu s posypem. Na Šumpersku se ráno místy tvoří mlha.
 
Na Prostějovsku, Olomoucku a Přerovsku jsou silnice ráno většinou holé a vlhké. V Olomouckém kraji dnes platí výstraha meteorologů před vydatným sněžením, které by mělo region zasáhnout odpoledne.
 
Pardubický kraj
 
Na mnoha úsecích silnic v Pardubickém kraji zůstává ležet sníh, zvláště ve výše položených oblastech. Vlivem větru se také vytvářejí sněhové jazyky a závěje. Všechny komunikace jsou ale s opatrností sjízdné, informuje Správa a údržba silnic Pardubického kraje.
 
Se sněhovými jazyky musejí řidiči počítat například v okolí Hlinska, Lanškrouna, Litomyšle, Skutče, Svitav, Chrudimi, Poličky, Vysokého Mýta, Žamberka a v Železných horách. Vznikají i na státních silnicích, třeba v úsecích Polička - Svitavy a Polička - Borová.
 
Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji převážně zataženo až oblačno, většinou foukal silný, případně nárazový vítr. Místy se vyskytovaly sněhové přeháňky. Teploty dosahovaly minus tří až plus tří stupňů.
 
Plzeňský kraj
 
Těžký sníh, který napadal dnes ráno, způsobil problémy řidičům a silničářům na Tachovsku a Domažlicku. Situace je tam hodně složitá, ale do 09:30 by měly být hlavní problémy odstraněny, řekl ČTK dispečer krajských silničářů Jiří Slapnička. Podle něj bude do stejného času pro kamiony hůře průjezdný úsek od hraničního přechodu Folmava k sousední České Kubici. Řidiči nákladních vozidel by měli počkat, až se stav silnice I/26 zlepší. Neměli by volit objízdné trasy, uvedl.
 
"Silnice první třídy Plzeň - Domažlice včetně přechodu Folmava je průjezdná. Úsek Folmava - Česká Kubice je průjezdný s maximální opatrností," řekla domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová. Podle ní už jsou tam silničáři a problémy řeší.
 
Podle Slapničky napadlo ráno přes deset centimetrů těžkého sněhu. Na Tachovsku a Domažlicku, zejména v příhraničních oblastech Českého lesa stále sněží. V provozu jsou všechny posypové i údržbové vozy. Vážné nehody ale nejsou hlášené. Na ostatním území Plzeňského kraje je situace výrazně lepší, dodal.
 
Středočeský kraj
 
Ve středních Čechách dnes místy ztěžují jízdu sněhové přeháňky. Opatrní by měli být řidiči zejména na menších silnicích, kde může ležet uježděná vrstva sněhu, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.
 
Sněhové přeháňky se po ránu vyskytují na Rakovnicku a na dálnicích D5, D8 a Pražském okruhu. Většina silnic je bez omezení sjízdná, řidiči by ale měli být opatrní na menších cestách. S ujetou vrstvou sněhu krytou posypem se mohou setkat na Příbramsku nebo Rakovnicku.
 
Teploty v regionu se ráno pohybovaly od minus dvou do dvou stupňů Celsia, na většině území bylo oblačno nebo zataženo a foukal slabý vítr.
 
Ústecký kraj
 
V Ústeckém kraji dnes ráno místy silně sněží, silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, v horských úsecích se místy tvoří sněhové jazyky. Kamiony mají problémy na silnici I/7 z Chomutova na hraniční přechod Hora sv. Šebestiána. Vyplývá to z informací silničářů. Teploty v kraji se pohybují od minus pěti do minus jednoho stupně Celsia.
 
Kolona kamionů na několik desítek minut zablokovala provoz na silnici I/7 z Chomutova na Německo. Kamiony mají problém vyjet stoupání. "Silnice je ošetřená, kolona už se rozjela," řekla ČTK náměstkyně ředitele Správy a údržby silnic Ústeckého kraje Lenka Holovská. Silničáři mají v terénu veškerou techniku.
 
Dálnice D8 a silnice prvních tříd jsou kryté chemickým posypem, místy na nich leží zbytky rozbředlého sněhu. Především v Krušných horách na silnicích nižších tříd je ujetá vrstva nového sněhu. Místy se tvoří sněhové jazyky. Na silnici I/13 v Chomutově narazila dodávka do veřejného osvětlení a částečně zasahuje do levého jízdního pruhu. Nehoda dvou osobních aut komplikuje dopravu i v nedalekých Otvicích. Dva osobní vozy se srazily v ulici Přístaviště v centru Ústí nad Labem. Nehody se obešly bez zranění.
 
Podle meteorologů bude dnes v Ústeckém kraji zataženo až oblačno, zejména zpočátku místy sněžení, v polohách pod 300 metrů srážky smíšené nebo dešťové. Postupně srážky jen ojediněle. Nejvyšší teploty dva až pět stupňů, na horách minus tři stupně Celsia až nula.
 
Kraj Vysočina
 
Sněhové jazyky, mlha a silný, místy nárazový vítr komplikují dnes ráno dopravu na Vysočině. Všechny silnice jsou podle silničářů se zvýšenou opatrností sjízdné. Hlavní silnice jsou mokré po chemickém ošetření, na vedlejších leží ujetá a místy zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem.
 
"Sněhové jazyky se objevují hlavně na Jihlavsku a Třebíčsku, ale lokálně kvůli silnému větru na celém území kraje," řekl ČTK Tomáš Krejčí z dispečinku krajských silničářů. Na Třebíčsku a Žďársku se místy objevuje mlha.
 
Na Vysočině je zataženo, beze srážek. Teploty se pohybují od nuly do mínus tří stupňů. Během dne bude podle meteorologů převážně zataženo, na většině území občasné sněžení, odpoledne postupně od západu ustávání srážek. Nejvyšší odpolední teploty dosáhnou mínus jednoho až plus tří stupňů. Čerstvý jihovýchodní až jižní vítr bude mít na severu kraje v nárazech rychlost až kolem 70 kilometrů v hodině. Během dne by měl vítr slábnout.
 
Zlínský kraj
 
Sníh dnes ráno opět komplikuje dopravu ve Zlínském kraji. Sněžení, které podle výstrahy meteorologů bude dnes v regionu vydatné, místy doprovází silný vítr. Tvoří se tak sněhové jazyky. Silnice druhé a třetí třídy pokrývá ujetý či rozbředlý sníh, komunikace první třídy jsou většinou holé a mokré, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.
 
V kraji je oblačno až zataženo. Teplota se brzo ráno pohybovala mezi minus třemi až plus dvěma stupni Celsia. Přes den by podle Českého hydrometeorologického ústavu měla stoupnout na tři stupně nad nulou. Vítr, který na horách dosáhne až rychlosti 90 kilometrů za hodinu, by měl během dne slábnout. Podle meteorologů bude vydatněji sněžit odpoledne a večer zejména na Valašsku.
 
Výstraha varující před sněžením platí do dnešních 23:00. Podle předpovědi v moravských krajích napadne deset až 15 centimetrů nového sněhu, v Beskydech až 30 centimetrů. Předpověď na víkend ve Zlínském kraji slibuje sněžení či sněhové přeháňky pouze ojedinělé. Denní teploty by se měly pohybovat kolem bodu mrazu.
 
zdroj: ČTK