Právě se nacházíte:

Drop In na Praze 1 končí

Drop In v ulici Ve Smečkách končí. Městská část Praha 1 má dát koncem měsíce metadonovému centru výpověď. A proč? Důvody jsou desítky petic ze strany nespokojených obyvatel a narůstající kriminalita v centru města.

"Takhle postupuje většina západních měst, alespoň těch turisticky navštěvovaných, jako je Vídeň, Mnichov apod., která se naopak snaží, aby jejich nejlukrativnější turistické zóny byly přívětivé pro své návštěvníky. V takových lokalitách nebudeme vytvářet centra protidrogové prevence, to je prostě omyl" vysvětluje starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký.

Radnice první městské části je přesvědčena, že o své drogově závislé by se měly rovnoměrně starat všechny městské části. Podle analýzy je totiž ze 120-ti klientů metadonového centra Ve Smečkách z Prahy 1 jen 6. Narkomany do centra města láká to, že mohou získat krádežemi nebo žebráním peníze na drogy.

"Je potřeba, aby tyto služby byly nastaveny tak, aby byly pro klienty dosažitelné. Jestliže se pohybují v centru, tak neříkám, že musí být metadonové centrum zrovna Ve Smečkách, ale mělo by být někde v blízkosti. Souhlasím naprosto s tím, že by různá centra, ať už kontaktní nebo metadonová, měla být rozložena po Praze lépe" vyjádřila stanovisko k rozhodnutí radnice Prahy 1 protidrogová koordinátorka hl.m.Prahy Nina Janyšková.

Podle vedoucího lékaře Drop In Jiřího Presla je výpověď zaskočila a tvrdí, že zrušením centra se Ve Smečkách situace stejně nevyřeší, jelikož hlavním zdrojem potíží nejsou jeho klienti: "To už je částečně resocializovaná klientela, samozřejmě tady je ten první stupeň, my máme druhý stupeň na Praze 2, kde vůbec žádné problémy nejsou, protože tam už jsou ti, kteří pracují, kteří mají svůj normální život. Tady je vlastně ten první stupeň, který je ještě trochu komplikovanější, ale je to zase "lepší" klientela než ti, kteří si píchají na chodníku."

Praha 1 chápe potřebnost takových zařízení a tak dala Drop  Inu prodlouženou výpovědní lhůtu 9 měsíců. Dokonce se nebrání novému umístění metadonového centra na svém území, ovšem v menším rozsahu.

"Centrum, které funguje bez negativních dopadů na své okolí u nás určitě místo mít bude. Například v lokalitě na Boršově je to vhodné a vyhodnotili jsme to jako poměrně úspěšný projekt" dodal starosta Lomecký.

"Vážím si té devítiměsíční výpovědní lhůty, vážím si snahy nalézt nějaké jiné řešení" chválí vstřícný přístup radnice Prahy 1 koordinátorka Janyšková.

Ochotu hledat přijatelné řešení vyjádřil i lékař Jiří Presl: "My také netrváme na tom, abychom zůstali tady Ve Smečkách, my klidně půjdeme do nějakých jiných prostor, kromě toho pro nás jsou tyto prostory nevyhovující, protože jsou malé, ale předpokládal bych nějakou vzájemnou dohodu".

Jiné prostory ale bude nutné zkolaudovat jako zdravotnické zařízení a Drop In nemá na stěhování peníze. Navíc hrozí, že narazí na nezájem městských částí. Koncepci, která situaci v metropoli vyřeší a nevytlačí drogově závislé na periferii, má připravit protidrogová komise magistrátu.

www.praha1.cz