E-recept začne zas plně fungovat asi v březnu, na konopí do týdne

Takzvané elektronické recepty na léky by měly začít v Česku znovu plně fungovat zřejmě v březnu. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) systém zajistí bez nynějšího dodavatele, společnosti Tronevia. Do konce příštího týdne pak spustí registr pro léky s omezením, tedy na léčebné konopí a léčiva s pseudoefedrinem. Novinářům to dnes řekl ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta. Dosavadní aplikace prozatím zakázal ústavu používat soud, podle firmy Tronevia SÚKL neoprávněně užíval její software.  

"V současné době budou lékaři předepisovat a lékárníci vydávat listinné recepty s výjimkou přípravku s léčebným konopím a jednoho přípravku s pseudoefedrinem, kde nám začne fungovat registr léčebných přípravků s omezením," řekl Blahuta. Uvedl, že centrální úložiště a služba e-receptů začne pak fungovat v "nízkých jednotkách měsíců, řekněme v březnu". Takzvaný konopný registr se spustí do konce příštího týdne.

O předběžné opatření požádala soud Tronevia. Systémy elektronického receptu, hlášení závad léčiv a další aplikace označila za svá autorská díla. Soud je prozatím zakázal používat. SÚKL se odvolal.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) označil dnes postup firmy za vydírání. "Pokračování podpory servisu elektronických agend je podmíněno současným podpisem uznání jakýchsi autorských práv, která nejsou vyčíslena a mohou údajně šplhat na stovky milionů korun," uvedl Němeček. Dodal, že "státní instituce nemůže sloužit jako dojná kráva", ústav na návrh firmy nepřistoupí a rozhodne soud. Vyjádření firmy ČTK zjišťuje.

Podle ministra situace komplikuje práci zaměstnancům SÚKL, ale instituce dál plně funguje. "Bezpečnost pacientů a dohled nad českým trhem nejsou v žádném případě nijak ohroženy," uvedl Blahuta.

Podle něj se závislost SÚKL na dodavateli v minulosti "dlouhodobě budovala" a nyní končí, instituce chce mít systémy ve své správě. Ministr řekl, že Tronevia nedostane ani připravovanou zakázku za desítky milionů, kterou měla získat. Němeček podle médií žádal v listopadu vládu o schválení přidělení zakázky za 50 milionů korun bez soutěže, aby se provoz dál zajistil.

Tronevia v prosinci uvedla, že systémy vytvořila v letech 2012 až 2014, smlouvy na ně vypršely ústavu k loňskému srpnu a dál je provozoval sám bez licencí. Firma vznikla v roce 2011. Některá média psala, že zakázku na správu centrálního úložiště vyhrála společnost půl roku po svém vzniku, sama ji neprovedla a zajistil ji její subdodavatel IT Vítkovice Solutions. Za poslední čtyři roky Tronevia prý získala od ústavu přes 100 milionů korun.

Podle Němečka není situace SÚKL v české státní správě mimořádná. Potíže s informačními technologiemi mají i jiné resorty. Ministr řekl, že velká část agendy se váže na monopolní firmy, smlouvy se dají těžko vypovídat a autorská práva nejsou vyřešena. Například úřady práce musely před časem přestat používat své systémy kvůli pochybením ministerstva práce při výběru dodavatele.

zdroj: ČTK