Epidemiolog: Letošní chřipkové sezona bude slabší než loni

Letošní sezona chřipky bude slabší než minulá, řekl dnes na tiskové konferenci předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula. Loni totiž v průběhu sezony virus mírně zmutoval, účinnost vakcinace tedy klesla. Při epidemii v lednu a únoru 2015 evidovala Národní referenční laboratoř pro chřipku asi 160 případů, které potřebovaly intenzivní péči, 35 lidí zemřelo. 

Chřipka je nebezpečná zejména pro lidi nad 65 let. "Zejména pokud mají další rizikový faktor, jako je například kardiovaskulární choroba nebo porucha imunitního systému, tak jsou kategorií nejrizikovější," řekl Prymula. 
    
Další ohroženou skupinou jsou těhotné ženy, zejména ve třetím trimestru. Podle Prymuly je to proto, že ženy v pokročilém stádiu těhotenství mají problém chřipku "udýchat". 
    
Poslední rizikovou skupinou jsou děti do dvou let. "Děti mají častěji těžký průběh onemocnění," řekl Roman Chlíbek z České vakcinologické společnosti. Skoro polovina dětí, které zemřou na následky chřipky, navíc nemá žádný z dalších rizikových faktorů. 
    
Na chřipku a její komplikace umírá podle Chlíbka skoro 2000 lidí ročně. Hlášených případů je ale mnohem méně, jako příčina smrti se totiž hlásí například zápal plic nebo jiná komplikace chřipky, ne chřipka sama. Jde o nemoc sezonní, nejvíc nemocných je během ledna a února. 
    
Jako prevenci lékaři doporučují hlavně dodržování základních hygienických návyků, základem je pravidelné mytí rukou. Také se doporučuje v zimě více větrat, virus chřipky se totiž v místnosti udrží i několik dní. "Zapomíná se na to, že chřipka se nepřenáší jen vzduchem, ale i kontaminovanými povrchy," dodala Silvia Bajová, lékařka z Nemocnice Na Homolce. Pokud je v člen domácnosti nakažen chřipkou, doporučuje pravidelně otírat povrchy mokrým hadrem. 
    
Prevencí je i očkování proti chřipce. Pro lidi starší 65 let a chronicky nemocné je plně hrazené pojišťovnou. Pro ostatní zájemce se cena pohybuje okolo 300 až 400 korun, záleží na konkrétním praktickém lékaři. 
 
zdroj: ČTK