Firma Elkoplast Slušovice dodá první léčebné konopí v únoru

Na začátku února příštího roku dodá společnost Elkoplast ze Slušovic na Zlínsku první léčebné konopí z domácí produkce do centrálního skladu. Elkoplast je podle smlouvy s vládou ČR povinen v roce 2016 dodat 40 kilogramů léčebného konopí, konopí bude dopraveno ve čtyřech samostatných várkách, sdělila dnes ČTK mediální zástupkyně firmy. Elkoplast Slušovice zvítězil v loňském tendru a letos na začátku října podepsal se Státním ústavem pro kontrolu léčiv smlouvu o pěstování léčebného konopí. 

Firma dodá po deseti kilogramech léčebného konopí 1. února, 1. dubna, na začátku června a srpna. "Lékaři a pacienti, kteří smějí využívat konopí k lékařským účelům, musí vědět, jaké množství produktu je aktuálně dostupné, aby mohl být správně plánován režim jejich léčby," uvedl výkonný ředitel Elkoplastu Ladislava Krajča. 
    
Firma měla původně první várku vypěstovaného konopí dodat o tři týdny dříve, termín se však posunul po inspekci, která se uskutečnila před týdnem. "Během inspekce byly objeveny rozdíly mezi standardními operačními postupy pro léčebné konopí a novými českými předpisy, což si vyžádá drobné administrativní úkony, a první dodávka suroviny pro pěstování v České republice bude tím pádem zpožděna. Operační postupy vycházejí z holandské společnosti Bedrocan, producenta léčebného konopí pro nizozemskou vládu od roku 2003," uvedla zástupkyně firmy. Bedrocan pro Elkoplast zajišťuje nejen surovinu pro pěstování, ale i kompletní konzultační servis ohledně produkce konopí podle medicínských standardů. Kvůli zpoždění musejí být pro transport připraveny nové rostliny. 
    
Léčebné konopí se od běžně vypěstovaného liší tím, že odpovídá medicínským standardům. "Je v něm přesný obsah aktivních ingrediencí, známých jako kanabinoidy. Dále splňuje velmi přísné podmínky obsahu kontaminantů, jako jsou těžké kovy, bakterie a plísně, aby bylo bezpečné pro inhalaci pacienty," uvedla zástupkyně firmy. Léčebné konopí z Bedrocanu bylo podle ní testováno nezávislými výzkumy a je užíváno déle než deset let. 
    
Recept na léčebné konopí smí být v Česku vydán pouze lékařem, který se zaregistroval v rámci Státní agentury pro konopí pro léčebné použití, a to formou elektronického receptu. Lékárny budou konopí pro nemocné objednávat ze státního centrálního skladu. 
    
V Česku je už na trhu léčebné konopí dovážené z Nizozemska. Cena je však několikanásobně vyšší, než kolik by mělo stát tuzemské konopí. Gram z dovozu stojí v lékárnách kolem 300 korun. Elkoplast v soutěži nabídl cenu 68 korun bez DPH za gram. Léčba konopím je v Česku legální od dubna 2013 na zmírnění obtíží dospělých s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. V praxi se ale zatím téměř neprovádí. 
 
zdroj: ČTK