Herec Robin Williams byl nalezen mrtev, zřejmě spáchal sebevraždu

Americký oscarový herec Robin Williams byl v pondělí nalezen mrtev ve svém domě v severní Kalifornii. Oznámila to místní policie. Třiašedesátiletý umělec podle policistů s největší pravděpodobností spáchal sebevraždu. Podle předběžného zjištění lékařů se udusil.

Herec, který v poslední době bojoval s návykovými látkami, byl v červenci přijat do rehabilitačního centra ve státě Minnesota, uvedla agentura Reuters. Podle jeho přátel ale v té době nebral žádné drogy a neholdoval ani alkoholu. Léčba byla prý zaměřena na odstranění příznaků přepracovanosti. Podle amerických novinářů Williams propadal těžkým depresím.
 
Robin Williams, který pocházel z bohatých poměrů a před herectvím studoval politologii, získal první oscarovou nominaci v roce 1987 za roli ve filmu Dobré ráno, Vietname. Další nominaci mu přinesla o dva roky později dramatická role ve filmu Společnost mrtvých básníků a v roce 1991 úloha bezdomovce ve snímku Král rybář.
 
Oscara získal v roce 1997 za roli psychiatra v psychologickém dramatu Dobrý Will Hunting. Slávu si vydobyl i v oblíbených televizních seriálech.
 
Prezident Barack Obama v prohlášení označil Robina Williamse za jedinečnou osobnost, která svůj talent rozdávala "svobodně a velkoryse všem, kdo to potřebovali nejvíc". Podle prohlášení Bílého domu Obama s rodinou vyjádřil soustrast Williamsovým příbuzným a jeho přátelům.
 
Soustrast vyjádřil Williamsově manželce Susan Schneiderové spolu s početnou řadou hereckých kolegů i režisér Steven Spielberg, který zemřelého umělce označil za komického génia. "Nemůžu uvěřit, že odešel," uvedl Spielberg.
 
"Dnes ráno jsem ztratila manžela a nejlepšího přítele," uvedla v prohlášení Schneiderová. "Svět ztratil nejmilovanějšího herce a překrásnou lidskou bytost."
 
"Je to velmi smutný den," uvedl v prohlášení televizní moderátor Jay Leno. Režisér Chris Columbus napsal, že filmový svět ztratil jednoho z nejnadanějších komiků a jednoho z největších herců své generace. "Všechny nás miloval a my milovali jeho," napsal v soustrastném dopise John Travolta, který s Williamsem hrál v komedii Starý páky (2009).
 
Truchlící Williamsova rodina požádala o soukromí a zároveň vybídla, aby se zájem o Williamse nezaměřil na jeho smrt, ale na "nespočet momentů radosti a smíchu, které věnoval milionům lidí".
 
Williams se narodil v Chicagu v roce 1951 a vyrůstal na předměstí Detroitu. Na střední škole navštěvoval dramatický kroužek a později studoval na prestižní newyorské umělecké akademii Juilliard School. Právě zde se začal na radu jednoho z učitelů věnovat zejména komedii.
 
Poprvé Williams vstoupil do širšího povědomí v 70. letech, kdy účinkoval jako takzvaný stand-up komik, tedy přímo před poslouchajícím publikem. Této formě vystupování zůstal věrný i během úspěšné filmové kariéry, poznamenal portál BBC. Naposledy o sobě dal vědět poslední červencový den, kdy na Twitteru poblahopřál dceři Zeldě k 25. narozeninám.
 
zdroj: ČTK