Horní Rakousy chtějí všemi prostředky zabránit dostavbě Temelína

Linec (Rakousko) 19. ledna (ČTK) - Rakouská spolková země Horní Rakousy se pokusí všemi prostředky zabránit dostavbě jaderné elektrárny Temelín. Dnes to podle agentury APA prohlásil hornorakouský hejtman Josef Pühringer. Zároveň kritizoval české ministerstvo prostředí za páteční rozhodnutí, kdy vydalo na stavbu třetího a čtvrtého bloku jihočeské jaderné elektrárny kladný posudek.

"Využijeme všechny prostředky k tomu, abychom ukončili nebezpečný energetický středověk u našich hranic," prohlásil Pühringer, jehož spolková země sousedí s Jihočeským krajem. Hornorakouský hejtman také prohlásil, že je v kontaktu se spolkovým ministrem životního prostředí Nikolausem Berlakovichem a snaží se zjistit, jaké možnosti Horní Rakousy ve sporu o Temelín mají. 
    Právními kroky pohrozil Česku také hornorakouský radní pro životní prostředí Rudi Anschober. "Povolení (vydané ministerstvem životního prostředí) je zcela absurdní, protože ani není jasné, jaký typ reaktoru bude použit, a řízení (o Temelínu) je v rozporu s evropským právem," prohlásil. 
    "Česko zjevně trvá na tom, že bude z pohledu energetické politiky patřit mezi poslední země včerejška," uvedl také Pühringer. "Česká vláda (svým rozhodnutím) bohužel prokázala, že ji lekce z Fukušimy bez povšimnutí minula," dodal s poukazem na japonskou jadernou elektrárnu, kde se po zemětřesení v roce 2010 stala druhá nejhorší civilní jaderná nehoda v dějinách. 
    Ministr Berlakovich kritizoval rozhodnutí českého ministerstva životního prostředí už v pátek. Uvedl, že usiluje o to, aby česká strana umožnila zahraničním účastníkům podílet se na dalších schvalovacích procedurách. 
    Hornorakouští politici kritizují temelínskou elektrárnu dlouhodobě. Hornorakouská vláda v Linci v minulosti chtěla žalovat českou energetickou společnost ČEZ za to, že údajně ignorovala námitky spolkové země proti Temelínu. Loni v říjnu ale rakouský nejvyšší soud tuto žalobu s definitivní platností zamítl. 
    ČEZ chce v Temelíně vystavět další dva jaderné reaktory, čímž by se výkon elektrárny více než zdvojnásobil. O zakázku za odhadovaných 200 až 300 miliard korun se ucházejí česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress, americko-japonská společnost Westinghouse a francouzská Areva, kterou ale ČEZ v říjnu z výběrového řízení vyřadil. Areva se odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Stavba třetího a čtvrtého bloku má být podle plánů hotova nejpozději v roce 2025.

 

Zdroj ČTK