Humanitární situace na východě Ukrajiny se stále zhoršuje

Humanitární situace na východě Ukrajiny, kde armáda bojuje s proruskými separatisty, se den ode dne zhoršuje. Na úterním mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN to prohlásil šéf úřadu této mezinárodní instituce pro koordinaci humanitárních záležitostí John Ging, napsala v noci na dnešek agentura DPA.

"Mluvíme o 3,9 milionu lidí, kteří žijí v oblasti zmítané násilím," řekl Ging. Dodal, že každý den z míst bojů uprchne asi tisícovka lidí. Od počátku konfliktu zahynulo přes 1370 lidí, dalších více než 4000 bylo zraněno, uvedla DPA.
 
"Je to skutečná válka," prohlásil ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin, jehož země o setkání RB OSN kvůli humanitární situaci na Ukrajině požádala. "Přes mezinárodní ujednání pokračuje Kyjev ve svém vojenském tažení. Ostřelovány jsou rezidenční čtvrti, používány jsou dokonce kazetové bomby," dodal.
 
Podle Čurkina již Rusko přijalo na 800.000 uprchlíků z Ukrajiny. Podle OSN je ale toto číslo nadsazené, do Ruska se prý uchýlilo 168.000 lidí. Čurkin také řekl, že Rusko chce do obleženého Luhanska a Doněcka na východní Ukrajině vyslat humanitární konvoj pod záštitou Mezinárodního červeného kříže.
 
USA opakovaně obviňují Moskvu z pokrytectví, neboť prý v rozporu se sliby mezinárodnímu společenství nadále podporuje separatisty. "Rusko může vše ukončit," řekla náměstkyně amerického velvyslance při OSN Rosemary DiCarlová. "Násilí skončí téhož dne, kdy Rusko svou pomoc povstalcům zastaví," vysvětlila.
 
Podle DiCarlové musí Moskva respektovat územní celistvost svého západního souseda a navrátit mu anektovaný poloostrov Krym. "Rusko musí konečně přestat s vyhrocováním situace na východní Ukrajině," dodala.
 
Ukrajinská armáda mezitím pokračuje ve vytlačování povstalců. V úterý ovládla některé oblasti v okolí Doněcka. Také se snaží o obklíčení Luhanska, aby rebely odřízla od zásobování.
 
zdroj: ČTK