Jevišovka na Znojemsku v noci kulminovala na stupni ohrožení

Řeka Jevišovka v noci na dnešek kulminovala na stupni ohrožení ve Výrovicích a Božicích na Znojemsku, v Hrušovanech nad Jevišovkou se vzestup hladiny zastavil. Povodňové stupně mají na jižní Moravě ještě další tři místa. Vyplývá to z internetových stránek Českého hydrometeorologického ústavu a vodohospodářů. Hladiny řek zvedl víkendový vytrvalý déšť.

V Hrušovanech se hladina Jevišovky před soutokem s Dyjí zastavila nad 230 centimetry. Stupeň ohrožení zde podle webu vodohospodářů platí, pokud voda vystoupá nad 220 centimetrů. V Božicích se kolem 5:30 hladina vrátila na druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost.
 
Na Dyji v Nových Mlýnech a Ladné na Břeclavsku je zatím první povodňový stupeň, tedy bdělost. Obě místa leží pod vodní nádrží Nové Mlýny. Bdělost trvá také na Želetavce ve Vysočanech na Znojemsku, tam už ale hladina klesá.
 
V Jevišovicích na Znojemsku se v neděli Jevišovka vylila z koryta a zaplavila zhruba desítku rodinných domů. Muselo je opustit asi 15 lidí, nikomu se nic nestalo. U nádrže Nové Mlýny se poblíž Dolních Věstonicích vlivem deště sesunul svah a poškodil silnici. Jen za neděli jihomoravští hasiči zaznamenali v souvislosti s počasím nejméně 130 výjezdů.
 
zdroj: ČTK