Krizový štáb nemocnic je pro navýšení plateb za státní pojištěnce

Krizový štáb nemocnic dnes podpořil návrh ministerstva zdravotnictví na zvýšení plateb za státní pojištěnce. Návrh ale považuje za minimální, platby by měly růst dál. Navýšení zdravotních odvodů státu za děti, důchodce či nezaměstnané se brání ministr financí Andrej Babiš (ANO). Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že pokud nebude navýšení plateb za státní pojištěnce součástí rozpočtu na příští rok, sociální demokraté ho jen těžko podpoří.

Návrh zvýšit pro příští rok zdravotní odvody státu za děti, důchodce či nezaměstnané z 845 na 904 korun měsíčně podporují sociální demokraté a lidovci. Celkem jde o 4,3 miliardy korun. Sobotka je přesvědčen že by Babiš měl požadavek koaličních partnerů zohlednit v rámci parametrů státního rozpočtu. "Pokud ten návrh nebude součástí návrhu státního rozpočtu na rok 2016, tak bude velmi obtížné, aby takový návrh na jednání vlády získal podporu sociální demokracie," uvedl dnes premiér. 
    
Babiš ale prozatím trvá na svém. "Ten můj názor na zdravotnictví je stálý," řekl dnes novinářům ve Sněmovně s tím, že zdravotnictví potřebuje reformu a transparentnost. Resort podle něj za roky 2014 až 2016 dostane celkem 26 miliard korun navíc, které by měl využít například na zvýšení platů lékařů a dalšího zdravotnického personálu. 
    
"My to považujeme za minimální návrh. My se domníváme, že ten návrh by měl být ještě vyšší, že by platba za státní pojištěnce se měla přiblížit tomu, co platí občan, který nemá žádné příjmy," uvedl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása. Minimální pojistné občana, který nemá žádné příjmy, je 1242 korun měsíčně. 
    
Sobotka, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) a zdravotníci dnes diskutovali také o nové úhradové vyhlášce a přípravách zákona o neziskových nemocnicích.
 
zdroj: ČTK