Kvůli oteplení budou zrušeny stany pro bezdomovce

Praha dnes kvůli oteplení zboří provizorní stany na Rohanském ostrově, které v minulých mrazivých týdnech sloužily pro přenocování bezdomovců. V dalších dnech bude zrušen i stan u denního centra Naděje pod magistrálou. Informovalo o tom dnes tiskové oddělení pražského magistrátu. Celkem město vystavělo čtyři stany, které zvýšily kapacitu ubytování pro bezdomovce zhruba o dvě stovky lůžek.

"Noc z úterý na středu bude na Rohanském ostrově pro bezdomovce poslední. Postupně sbalíme všechny stany, nejdéle zůstane v provozu mobilní zařízení U Bulhara," uvedl náměstek pražského primátora Ivan Kabický (ODS). Podle ředitele městského Centra sociálních služeb Praha Tomáše Jána bude stan U Bulhara fungovat do té doby, dokud budou teploty v noci klesat pod minus pět stupňů Celsia. Ján očekává, že by mohl být zbořen začátkem příštího týdne.

Zachován bude i nadále mimořádný noční provoz v centrech, která bývají běžně otevřena jen přes den. V provozu zůstane rovněž denní centrum na lodi Hermes.

V největších mrazech přespávalo v noclehárnách a nouzových ubytovnách pro bezdomovce více než 650 lidí za noc. I přesto ale několik lidí na ulici umrzlo. Podle statistik centra sociálních služeb z prvního únorového týdne třetinu ubytovaných ve stanech na Rohanském ostrově tvořili cizinci, více než třetina lidí nepocházela z Prahy. Do těchto stanů chodili přespávat především muži, kterých bylo téměř 90 procent. Jejich věkový průměr činil 46 let, u žen to bylo 52 let.

V Praze žije podle některých odhadů kolem 4000 bezdomovců, město jim může nabídnout jen zhruba 700 lůžek. Mimořádná opatření město přijalo poté, co po tři dny po sobě klesla v noci teplota pod minus deset stupňů Celsia a byly naplněny veškeré ubytovací kapacity pro lidi bez přístřeší.

Původně Praha uvažovala o tom, že postaví jednu velkou nafukovací halu pro zhruba 120 lidí, kterou hlavnímu městu daroval jablonecký podnikatel. Proti umístění haly se ale postavilo několik městských částí. Město pak raději zvolilo variantu několika menších stanů s kapacitou po 50 lůžkách.

zdroj: ČTK