Lékárnická komora hledá řešení na růst platů všech lékárníků

Slibované zvyšování platů ve zdravotnictví by podle varování České lékárnické komory mohlo minout lékárníky zaměstnané ve veřejných lékárnách. Víc by mohli dostat jen lékárníci v nemocničních lékárnách, protože nemocnicím dá chystaná úhradová vyhláška víc peněz za výkony. Budou tak mít peníze i pro lékárníky. Sama lékárenská péče ale není hrazena výkonově, a tak úhradovou vyhláškou se do lékáren víc peněz nedostane, řekl ČTK prezident komory Lubomír Chudoba. 

"Debaty o zvyšování platů se točí pořád kolem doktorů, podle zdravotnických statistiků se od roku 2009 poměr mzda farmaceuta versus mzda lékaře propadl z 84 na 72 procent. Pro nás není řešení to, že se zvednou úhrady za lékařský výkon," řekl. Komora zveřejnila výzvu ministru zdravotnictví Svatopluku Němečkovi (ČSSD), v níž mu problematiku platů lékárníků vysvětluje a také předkládá možné návrhy řešení. 
    
"Zvažovali jsme několik variant, už když se rušil regulační poplatek. Jedna z nich byla změna v cenovém předpisu, zavedení pevné částky, nakonec byl stanoven tzv. signální výkon, což je pevná částka, kterou hradí zdravotní pojišťovny za výkon lékárníka," popsal Chudoba. 
    
Valná většina lékárníku nepracuje ve státních zařízeních, nemají odbory, proto podle prezidenta lékárníků na jejich platy poukázala komora. 
    
Kromě signálního kódu je lékárenská péče hrazena z regulované obchodní přirážky k ceně léku, tu zčásti hradí zdravotní pojišťovny, zčásti pacienti. Komora navrhuje například zvýšení úhrady za signální výkon z 12 na 30 korun, což už teď za něj platí pojišťovny lékařům a zubařům. 
    
Další možností je zavést pevnou částku pro lékárníky v cenovém předpisu. O tom podle dosavadních vyjednávání Chudoby s ministerskými úředníky zatím ministerstvo neuvažuje. Pevnou částku běžně hradí pojišťovny za přípravu individuálně připravovaných léčiv v lékárně, takže by varianta podle Chudoby byla schůdná i v případě ostatních léků. 
    
"Částka by byla pevná, stejná u levného i drahého léku, jestli to bude 15 korun za vydanou položku na recept, nebo 10 korun za balení, neměnila by se s cenou léku. Hradily by ji zdravotní pojišťovny, ne pacient," shrnul. 
    
Příjmy lékáren podle Chudoby dlouhodobě klesají s tím, jak klesají ceny léčivých přípravků. Procento marže zůstává, ale počítá se z nižších cen. Lékárníci přitom vykonávají stále stejnou odborně náročnou práci, jejíž náklady na rozdíl od ceny léků nejenže neklesají, ale rostou. 
 
zdroj: ČTK