Letní teploty vydrží do pátku, o víkendu přijdou bouřky

Aktuální letní teploty atakující hranici třiceti stupňů Celsia v České republice vydrží kromě dneška ještě ve čtvrtek a částečně až do pátku. O víkendu meteorologové vedle mírného ochlazení očekávají rovněž bouřky, řekl ČTK Martin Tomáš z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

"Teploty přes tropických třicet stupňů Celsia očekáváme ve čtvrtek na západě Čech a v pátek ještě na Moravě," uvedl Tomáš. O víkendu se bude nad českým územím vlnit studená fronta, která přinese pokles teplot zhruba na 25 stupňů. "Víkend bude deštivější. Mohou navíc přijít silné bouřky, v nichž může spadnout až 50 milimetrů srážek," varoval meteorolog. Na oficiálních internetových stránkách ČHMÚ je navíc informace, že při bouřkách hrozí nárazový vítr a krupobití.
 
Lidé by se měli v těchto dnech pečlivě chránit před sluncem. Ozonová vrstva nad Českou republikou je totiž zeslabena zhruba o deset až 18 procent, což je podle meteorologů výrazně až extrémně podprůměrný stav. Za jasného počasí to přinese zvýšení množství škodlivého UV záření o dvacet až třicet procent.
 
zdroj: ČTK