Letošní zima bude v Česku jednou z nejsušších v historii měření

Letošní zima v České republice může být nejsušší v historii měření. Uvedl to dnes portál meteocentrum.cz. Meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na dotaz ČTK řekl, že ještě nemjsou uzavřené statistiky za únor, letošní zima ale bude patřit k nejsušším. V kombinaci s mimořádně teplým počasím, které letos v zimě panovalo, hrozí sucho.

Podle statistik ČHMÚ spadlo v prosinci 40 procent a v lednu 62 procent dlouhodobého srážkového průměru. Únor bude pravděpodobně srážkově stejně slabý jako prosinec.
 
"Jednalo se patrně o dosud vůbec nejsušší zimu od doby, kdy se v českých zemích sleduje na dostatečném počtu stanic počasí," upozornil Martin Štros z meteocentrum.cz. Třeba v Liberci spadne za zimu v průměru 173 milimetrů vody, letos ale meteorologové zaznamenali 65 milimetrů. Společnost InMeteo zase uvedla, že za celou historii měření nebylo na řadě stanic zaznamenáno v zimě tak málo srážek jako letos.
 
Jen tři čtvrtiny obvyklého úhrnu srážek spadly v listopadu a i předpověď na březen počítá s podprůměrným množstvím srážek. K suchému počasí se přidaly nezvykle vysoké teploty. Průměrná teplota byla za prosinec až leden 1,5 stupně Celsia, což z letošní zimy činí jednu z nejteplejších za posledních 80 let.
 
"Pokud je suchá zima spojená s teplým počasím jako letos, tak to vede k hrozbě jarního sucha," uvedl Štros. Také hydrolog ČHMÚ Jan Daňhelka minulý týden varoval, že když na jaře vydatně nezaprší, může se to negativně projevit na zásobách podzemních vod a stavu vodních toků.
 
zdroj: ČTK