Letošními změnami cen a úhrad léků může stát ušetřit asi 1,8 mld.

Změnami cen a úhrad léků, o kterých bylo letos rozhodnuto, by mohl systém veřejného zdravotního pojištění ušetřit asi 1,8 miliardy Kč ročně. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeněk Blahuta. Doplnil, že trh se zpravidla přizpůsobí nové situaci a pacienti na úspory státu nedoplácejí. 

Lékový ústav ze zákona musí prověřovat nastavení maximálních cen a úhrad léků. Jeho součástí je přehodnocování zaměnitelnosti léčiv nebo podmínek úhrady v souladu s aktuální klinickou praxí. Od ledna do konce srpna 2015 bylo zahájeno přes 150 těchto prověrek. Díky těm, které už byly dokončeny, by stát mohl uspořit bezmála dvě miliardy korun ročně. Vychází to z kalkulace, která počítá se zachováním předepisování léků v současné míře. 
    
Ředitel SÚKL zdůraznil, že úspory automaticky neznamenají, že by pacienti dopláceli více. "V rámci silného konkurenčního prostředí se všechny články řetězce nějakým způsobem přizpůsobí. Mívá to za následek, že pacienti buď doplácejí stejně, nebo je případně nárůst doplatků výrazně kompenzován," uvedl Blahuta. 
    
Uspořené prostředky zůstávají v systému a podle něj se používají pro zvýšení počtu pacientů, kteří mohou být léčeni, nebo úhradu léčby velmi vzácných či závažných onemocnění.
 
zdroj: ČTK