Lidé mohou na Václavském náměstí absolvovat prohlídku srdce

Prohlídku srdce mohou lidé absolvovat bezplatně dnes odpoledne v dolní části Václavského náměstí. Odborníci z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) budou zájemcům měřit cukr a cholesterol v krvi a EKG, posoudí jejich zdravotní stav a poradí při odvykání kouření či sestavování zdravého jídelníčku. Na programu je i nácvik první pomoci a resuscitace. 

Akci nazvanou Milujte své srdce zahájí ve 14:30 přední český kardiochirurg profesor Jan Pirk a pražská primátorka Adriana Krnáčová. Účastní se i jako sportovci - čeká je duel na spiningových kolech. 
    
Nemoci srdce a cév jsou v ČR nejčastější příčinou úmrtí, umírá na ně 45 procent lidí. Infarkt připraví o život ročně 5000 až 6000 Češek a Čechů. V ordinacích praktiků se téměř polovina lidí léčí s vysokým tlakem, každý desátý má ischemickou chorobu srdeční a 36 procent cévní onemocnění mozku. 
    
Podle lékařů z IKEM jedinou šancí na zlepšení nepříznivé statistiky je změna životního stylu a prevence, kterou ale většina lidí podceňuje. Rozhodli se vyjet za pacienty, protože velká část rizikových lidí do ordinací nedorazí. Podle přednostky pracoviště preventivní kardiologie IKEM profesorky Věra Adámkové podobné akce už dříve potvrdily svůj smysl. Podařilo se tak odhalit vážné zdravotní problémy, a to včetně cukrovky, závažných poruch funkcí srdce nebo extrémně vysoký tlak. 
    
Akce Milujte své srdce se koná za podpory české kanceláře Světové zdravotnické organizace a Státního zdravotního ústavu, které připravily pro zájemce množství informací o tom, jak žít, aby byli zdraví co nejdéle. 
 
zdroj: ČTK