Lidé si před Vánocemi půjčují více peněz než loni

Lidé si letos před Vánocemi půjčují více peněz než loni. Vyplývá to z ankety ČTK mezi tuzemskými úvěrovými společnostmi. V souvislosti s Vánocemi firmy zaznamenaly rostoucí zájem zejména o tablety, chytré telefony a herní konzole. Jinak si tradičně Češi nejvíce půjčují na ledničky či pračky.

"Meziročně pozorujeme nárůst zájmu lidí o úvěry o deset procent, zejména u internetových obchodníků," řekl ČTK marketingový ředitel Cofidisu Cyril Křůpala. Také společnost CreditON zaznamenala proti loňsku o desetinu vyšší zájem o půjčky. S blížícími svátky se počet žádostí o úvěr zvyšuje, doplnil regionální ředitel firmy Ondřej Šmakal.
 
Lidé si podle Křůpaly nejvíce půjčují na bílou techniku, následují mobilní telefony. Zajímavý je prý vzrůstající trend u sportovního vybavení. Z produktů vede telefon Samsung Galaxy 3. Šmakal dodal, že hitem jsou letos chytré telefony a herní konzole.
 
Profi Credit proti zbytku roku eviduje od října zhruba 30procentní růst žádostí o úvěr. Z průzkumu firmy vyplývá, že průměrná půjčka na vánoční dárky se zvýšila. Letos si lidé půjčují v průměru 7300 Kč, loni to bylo o 300 korun méně. Velké oblibě se těší tablety a chytré mobilní telefony. Lidé si ale berou úvěr stále častěji i na dárkové poukazy nebo darují hotovost, podotkl marketingový ředitel Profi Creditu Ladislav Pavlík.
 
zdroj: ČTK