Náletům v Sýrii padlo za oběť 14 radikálů a pět civilistů

Přinejmenším 14 radikálů a pět civilistů zahynulo v noci na dnešek v důsledku amerických náletů na pozice teroristické organizace Islámský stát (IS) na severovýchodě Sýrie. S odvoláním na syrskou exilovou organizaci SOHR o tom informovala agentura Reuters. Nálety USA a jejich arabských spojenců na IS v Sýrii pokračují již třetím dnem. Už dříve prezident Barack Obama i ministr zahraničí John Kerry uvedli, že se bude jednat o dlouhodobou kampaň.

Podle zástupce americké armády byla cílem nejnovějších úderů ropná infrastruktura extremistů v okolí měst Majadín, Hasaká a Bukamal. Do útoků na modulární rafinerie na východě země se prý zapojily Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Nálety mají údajně za cíl hlavně ochromit financování IS.
 
Modulární rafinerie sestávají z modulů, které je možné přemísťovat a rychle zprovoznit. V syrských podmínkách prý tyto rafinerie mohou vytvářet pro Islámský stát zhruba dva milionů dolarů denně v příjmech z ropy.
 
V noci na úterý podnikly USA spolu s arabskými spojenci Jordánskem, Bahrajnem, Saúdskou Arábií, Katarem a Spojenými arabskými emiráty vůbec první letecké údery proti islamistům v Sýrii. Celkem již podle BBC koalice uskutečnila v Sýrii zhruba 25 náletů. V sousedním Iráku napadli Američané pozice IS ze vzduchu už více než dvěstěkrát.
 
zdroj: ČTK