Nechcete udělat chybu ve finanční výchově dítěte? S kapesným začněte co nejdříve

Chcete svému dítěti předat zdravý a vyvážený vztah k penězům? Přemýšlíte, jak to zařídit, aby si brzy osvojilo hodnotu peněz a umělo si naplánovat jejich rozumné utrácení? Existuje několik základních pravidel, jejichž dodržování vám pomůže.  

Začněte co nejdříve

Experti mají jasno, začít je třeba co nejdříve. Většinu svých návyků, pozitivních i negativních, si totiž člověk začíná budovat již v raném dětství, a týká se to i zacházení s penězi. Hana Drápalová ze společnosti Sberbank radí rodičům, aby se nebáli začít mluvit o penězích s dětmi už od první třídy. „Doporučujeme se s dětmi už od raného věku bavit o tom, co kolik stojí, odkud se peníze berou a jakou ve společnosti hrají roli. Není třeba se bát mluvit ani o konkrétních věcech, jako například o rodinném rozpočtu či o fungování půjček,“ doporučuje Hana Drápalová.

Podle psychologů by měli mít rodiče jasno v tom, čeho chtějí výchovou ve finanční gramotnosti u dětí dosáhnout. Vaši potomci by si měli do života odnést zejména povědomí o reálné hodnotě peněz a pochopit, odkud se peníze v domácnosti a v peněženkách rodičů berou. S tím souvisí i poznání, že zásoba peněz není neomezená a že na to, co se nám líbí, musíme nejdříve pracovat. Důležité je zaměřit se i na varování před špatnými návyky, vštípit dítěti to, čemu se má vyhnout, aby v budoucnu neskončilo ve finančních problémech.

S kapesným neváhejte

Nejčastější otázky se v tomto případě točí většinou okolo kapesného. Kdy s ním začít a v jaké výši? Experti překvapivě doporučují i zde začít co nejdříve. „Určitou formu kapesného by děti měli začít od rodičů dostávat co nejdříve, ačkoli třeba v naprosto minimální výši. Právě pravidelný měsíční příjem určitého množství peněz totiž dítě poučí o jejich hodnotě – pokud je všechny utratí hned první den, na zbytek měsíce už zkrátka nic mít nebude,“ říká Hana Drápalová. Kapesné se pak doporučuje s rostoucím věkem dětí pomalu zvyšovat.

Dejte pozor na špatný příklad

I výchova finanční gramotnosti může ovšem někdy nabrat špatný směr. Škody může snadno napáchat například právě příliš velké kapesné, rodiče by se měli vyvarovat obdarovávání dětí přílišnými sumami peněz. Odborníci na výchovu i finanční experti se však shodují, že nejhorší vliv může mít na dítě špatný příklad rodičů. Pokud se rodiče sami lehkovážně zadlužují a zápasí s plánováním rodinných financí, je pravděpodobné, že podobné problémy budou mít v dospělosti i jejich potomci.