Obama povolil letecké údery v Iráku

Americký prezident Barack Obama dnes oznámil, že povolil přesné letecké údery v Iráku v případě dalšího postupu islamistů. Spojené státy podle něj zasáhnou v případě, že se v ohrožení ocitnou životy Američanů, jakož i tisíců civilistů, aby odvrátily genocidu. Ujistil však, že nepřipustí opětovné zavlečení USA do další války, americké bojové jednotky se do Iráku nevrátí.

Americké vojenské letadlo již dopravilo na sever Iráku jídlo a vodu pro uprchlíky, ohrožované islamisty, oznámila agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného představitele amerického ministerstva obrany. Podle něj se shoz zásob odehrál u města Sindžar.
 
Bojovníci ze skupiny, která si říká Islámský stát, dobyli v poslední době dalších tři města v blízkosti iráckého Kurdistánu. Podle OSN je na útěku na 200.000 lidí.
 
Pentagon dříve kategoricky popřel zprávy, že by americké letouny již bombardovaly pozice islamistů. "Zprávy tisku, že Spojené státy zasadily letecké údery v Iráku, jsou zcela falešné. K žádné takové akci nedošlo," uvedl mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby.
 
Kirbyho prohlášení následovalo po zprávách, že americký prezident Barack Obama uvažuje o leteckém zásobování uprchlíků a ve hře zůstávají i nálety na pozice islamistů.
 
Rada bezpečnosti OSN v noci na dnešek na mimořádném zasedání odsoudila útoky islamistů a vybídla mezinárodní společenství k podpoře irácké vlády a lidu, jakož i k pomoci, která by zmírnila utrpení lidí postižených nynějším konfliktem. Podle agentury Reuters jde o třetí prohlášení rady od začátku ofenzívy Islámského státu, který je považován za ještě extremističtější uskupení než teroristická síť Al-Káida.
 
Islamisté postupují od června severním Irákem směrem k Bagdádu. V části Iráku a Sýrie vyhlásili chalífát, ovládají také velké oblasti v západoirácké provincii Anbár.
 
zdroj: ČTK