Právě se nacházíte:

Oslava státního svátku

Pátek 28. října byl plný akcí připomínajících vznik samostatného Československa v roce 1918. Ve stejný den vojenští nováčci skládali na Hradčanech slavnostní vojenskou přísahu. Těch nejvýznamnějších událostí se účastnil i starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.  

Památník na pražském Vítkově, Hradčanské náměstí a Národní muzeum – místa, na nichž přední české osobnosti i zástupci široké veřejnosti uctili památku těch, kteří stáli při vzniku české státnosti – T. G. Masaryka, legií a dalších hrdinů naší historie.

Součástí oslav na Vítkově bylo položení věnců. Poté účastníci, prezident Václav Klaus, předseda Senátu Milan Štěch, předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, hlava katolické církve u nás Dominik Duka, starosta MČ Praha 1 Oldřich Lomecký a další představitelé, uctili minutou ticha památku všech, kteří v bojích za samostatnost Československa zahynuli. Při následující vojenské přehlídce prezident propůjčil vojenským jednotkám bojové prapory.
 
Na Hradčanském náměstí pak za přítomnosti stovek přihlížejících složilo slavnostní přísahu téměř pět set nových vojáků. Další slavnostní shromáždění začalo v poledne v Národním muzeu. To bylo podle slov svého ředitele Lukeše pořadatelem tohoto shromáždění z důvodu rekonstrukce pro příští roky naposledy.
 
„Československo vzniklo díky statečnosti a nadšení našich předků. Je naší povinností jejich zásluhy i význam připomínat, protože bez nich by se osudy Čechů a Slováků vyvíjely zcela odlišně. Odkaz T. G. Masaryka a československých legionářů je možná nejdůležitějším stavebním kamenem naší státnosti,“ řekl starosta Oldřich Lomecký.