Padlí vojáci z Afghánistánu budou pohřbeni s vojenskými poctami

Čeští vojáci, kteří padli v úterý v Afghánistánu, budou pohřbeni 17., 18. a 21. července v Chomutově, Hradci Králové, Týništi nad Orlicí a Jičíně. Smuteční obřady se uskuteční s vojenskými poctami. ČTK to sdělila mluvčí generální štábu Jana Růžičková. Armáda dnes také na www.army.cz zveřejnila totožnost čtyř českých obětí úterního sebevražedného atentátu. Útok nepřežili četař Ivo Klusák, desátník Libor Ligač, desátník Jan Šenkýř a rotmistr David Beneš.

Jména padlých vojáků armáda podle Růžičkové zveřejnila se souhlasem jejich rodin. "Tímto zároveň žádáme všechny, aby z úcty k nim respektovali v plné míře lidský rozměr této tragické situace i hluboký zármutek, jemuž jsou blízcí vojáků v současné době vystaveni," zdůraznila mluvčí. "Armáda České republiky ztratila své čtyři muže, respektované profesionály a kolegy, vojáky tělem i duší," dodala.
 
Klusák se narodil v roce 1980, nastoupil do armády v červenci 2000 a po celou dobu své profesní kariéry byl příslušníkem 43. výsadkového praporu v Chrudimi. Ze základní pozice pancéřovníka postupně postoupil přes řidiče až na staršího operátora velitelského družstva 2. výsadkové roty. Sloužil v šesti zahraničních misích, z toho čtyřikrát v Afghánistánu. Pohřben bude 21. července v Jičíně.
 
Poslední rozloučení s o rok mladším Ligačem bude 18. července v Týništi nad Orlicí. Ligač byl u 43. výsadkového praporu v Chrudimi pouze o tři měsíce kratší dobu. U této jednotky začínal u minometného družstva, poté postoupil přes družstvo AGS a odstřelovače až na střelce výsadkového družstva. Do Afghánistánu byl vyslán dvakrát.
 
Šenkýř se narodil v roce 1975. Po absolvování přípravné služby byl v roce 2006 zařazen na pozici řidiče jednotek u tehdejší 14. brigády logistické podpory a následně u 13. dělostřelecké brigády. K 43. výsadkovému praporu do Chrudimi byl přeložen v dubnu 2011. V zahraniční misi byl poprvé. S Šenkýřem se lidé budou moci rozloučit 18. července v Hradci Králové.
 
O den dříve bude v Chomutově pohřben Beneš, který se narodil v roce 1986 a vojákem byl od ledna 2006. V Afghánistánu byl třikrát. V armádě působil nejprve jako střelec, poté velitel družstva a zástupce velitele čety u 41. mechanizovaného praporu v Žatci.
 
Vojáci byli součástí strážní jednotky, která hlídá leteckou základnu Bagrám. Jejich úkolem je hlídkovat ve dvacetikilometrovém okolí základny, zabraňovat raketovým útokům nebo zjišťovat informace od civilistů. Sebevražedný atentátník je zabil ve chvíli, kdy mluvili s civilisty. Kromě Čechů zahynuli také dva afghánští policisté a několik civilistů.
 
Těžce zraněn byl také další Čech. Do vlasti ho přepravil v neděli vojenský speciál. Je ve velmi vážném stavu. Dalšímu útoku čeští vojáci čelili v noci na neděli, při střelbě byl zraněn jeden voják.
 
Ostatky padlých byly do Česka letecky převezeny ve čtvrtek, po příletu letadla se na kbelském letišti uskutečnil za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana nebo premiéra Bohuslava Sobotky pietní ceremoniál.
 
zdroj: ČTK