Pákistánský Taliban při útoku na letiště v Karáčí zabil 26 lidí

K nedělnímu útoku na letiště v pákistánském Karáčí se dnes přihlásila pákistánská odnož Talibanu. Při pětihodinové noční bitvě přišlo podle agentury Reuters o život 26 lidí a 14 osob utrpělo zranění. Dnes ráno armáda ohlásila, že má letiště pod kontrolou. Z areálu sice bylo ráno znovu slyšet palbu, ale po několika hodinách armáda podle agentury AFP informovala, že operace definitivně skončila.

Letiště, které spojuje osmnáctimilionové město a ekonomickou metropoli Pákistánu se světem, v důsledku útoku pozastavilo všechny lety a provoz bude podle úřadů obnoven nejdříve dnes večer.
 
"Spáchali jsme tento útok na karáčské letiště jako vzkaz pákistánské vládě, že jsme stále naživu. Je to reakce na zabíjení nevinných lidí pumovými útoky na jejich vesnice," citoval Reuters mluvčího Talibanu. Podle AFP se Taliban mstí za smrt svého velitele Hakimulláha Mahsúda, který zemřel při loňském útoku amerického bezpilotního letounu.
 
Taliban útok zahájil v neděli ve 20:00 SELČ. Jeho lidé byli podle bezpečnostních sil převlečeni za příslušníky policejní hlídky a vyzbrojeni střelnými zbraněmi, raketomety a výbušninami. "Byli dobře vycvičeni. Plán jejich útoky byl velmi dobře promyšlený," citovala AP představitele místních úřadů. Chtěli zničit některá letadla, ale podle něj se jim to nepodařilo." Násilí vypuklo na méně používaném terminálu pro lety VIP.
 
"Operace skončila, zlikvidovali jsme všechny útočníky. Naše práce skončila, v poledne (v 09:00 SELČ) letiště předáme civilnímu letectvu," sdělil novinářům armádní mluvčí.
 
AFP připomíná, že vláda premiéra Naváze Šarífa se snaží zapojit Taliban do rozhovorů, aby ukončila boje, jež radikálové vedou od roku 2007.
 
Mezi mrtvými je deset útočníků, většina ostatních obětí jsou členové ochranky letiště, dva mrtví byli civilisté. Sedm z členů Talibanou padlo v palbě, tři se zabili sami, když aktivovali výbušniny, které měli u sebe.
 
zdroj: ČTK