Pár v Jeseníkách zasáhl výboj z blesku, upadli do bezvědomí

Starší manželský pár zasáhl ve středu na hřebenech jesenických hor při bouřce sekundární výboj blesku. Oba upadli do bezvědomí. Žena se probrala a šla hledat pomoc, muže mezitím našli turisté. Manželé podle horské služby nebyli zasaženi přímo bleskem, takže neutrpěli vážná zranění. Přesto skončili v nemocnici. Podle šéfa jesenické horské služby Michala Klimeše zemřel v těchto místech před několika lety po zásahu bleskem člověk. 

Událost se stala na skalním vyhlídkovém vrcholu Vozka ve výšce 1377 metrů nad mořem. "Blesk zřejmě udeřil vedle do skály nebo do stromu, výboj šel poté zemí a vodivostí do těla turistů. Šok byl tak naštěstí menší," řekl dnes ČTK Klimeš. 
    
Manželé upadli po zásahu do bezvědomí, jak dlouho na vrchu leželi, nelze podle horských záchranářů odhadnout. První se probrala žena. "Byla v silném šoku, zmatená, ale vydala se do údolí hledat pomoc. Na nejbližší chatu to bylo přitom několik kilometrů, odkud se jí nakonec podařilo zavolat o pomoc," uvedl Klimeš. Její muž zůstal v bezvědomí na místě, kde jej našli dva kolemjdoucí turisté. Nakonec se i on probral a turisté zavolali záchranáře. Oba manžele ošetřili zdravotníci a odvezli je do nemocnice. 
    
Horští záchranáři v této souvislosti důrazně varují turisty před odpoledními túrami po vrcholech a hřebenových partiích, vyrazit by podle nich měli spíše ráno. "V těchto dnech se obvykle v té době v Jeseníkách objevují bouřky a hrozí nebezpečí zasažení bleskem," uvedl Klimeš. V případě, že turisty taková bouřka v horách zastihne, měli by sejít do údolí. Lidé by se neměli před bouřkou také schovávat mezi skalními útvary a pod stromy. 
 
zdroj: ČTK