Počet táborů ve středních Čechách výrazně vzrostl

Počet táborů ve středních Čechách výrazně vzrostl, za posledních šest let o čtvrtinu na 221. Hygienici při kontrolách zjistili 31 závad, v devíti případech uložili pokuty v celkové výši 14.000 korun. Mezi závadami byly například chybějící zdravotní dokumentace či špatné zabezpečení potravin. Celkem se táborů a další podobných 43 akcí v regionu účastnilo téměř 22.000 dětí, což představuje oproti roku 2010 nárůst o více než 3000 dětí. ČTK to dnes sdělila mluvčí středočeských krajských hygieniků Šárka Nováková. 

Mezi tradiční okresy s nejvyšším počtem zotavovacích akcí patří Příbram, Benešov, Rakovník, Kutná Hora a Mladá Boleslav. Hygienici uskutečnili ve středních Čechách během léta téměř 160 kontrol. "Celkově je možné zhodnotit právě uplynulou sezónu letní dětské rekreace ve Středočeském kraji z pohledu hygieniků jako poměrně klidnou, v rámci které nedošlo k žádné mimořádné situaci nebo události," uvedla ředitelka odboru Hygieny dětí a mladistvých Jana Tomicová. 
    
Jedinou epidemii, která se při letních rekreacích dětí vyskytla, zaznamenali hygienici na Benešovsku. Jednalo se o virovou infekci a měla podle Tomicové hladký průběh. Zdravotní potíže na akcích měli většinou pouze jednotlivci. Zdravotníci často ošetřovali ranky po odstranění klíšťat, drobné odřeniny a poranění, řešili bolest hlavy, nevolnost, poštípání hmyzem, výskyt vší nebo bolest v krku. "Zdravotní potíže dětí jako přehřátí, bolest hlavy, zvracení, průjem, krvácení z nosu často souvisely s mimořádně vysokými teplotami vzduchu," dodala hygienička. 
    
Hygienici také dostali celkem osm podnětů ke kontrolám, jako oprávněný se ukázal jeden. 
 
zdroj: ČTK