Poslanci by měli začít projednávat vymezení šumavského parku

Poslanci by dnes měli začít projednávat kontroverzní zákon o šumavském národním parku, který předložil Senát. Na programu je rovněž v úvodním kole například předloha, podle níž by vlastníci nemovitostí postavených před rokem 1947 nemuseli kupujícím a nájemcům po vzájemné dohodě předkládat průkaz energetické náročnosti budovy. Sněmovna by mohla taky rozhodnout o vládním návrhu zahraničních misí české armády v následujících dvou letech.

Senátní návrh o zákonném vymezení šumavského parku se nelíbí ekologickým aktivistům, prezidentu Miloši Zemanovi ani vládě. Jejich kritika ale míří z odlišných stran. Zeman už ohlásil, že pokud se nejpřísněji chráněná zóna nezmenší, předlohu vetuje. Podle ekologů norma nahrává developerům. Ministerstvo životního prostředí zase chystá zákonné limity pro všechny národní parky a zvláštní zákon o Šumavě nechce.
 
Plán armádních misí předpokládá, že čeští vojáci budou působit například v Afghánistánu, v Mali nebo na Balkáně. Otazníky poslanců ODS budí vyčlenění určitého počtu příslušníků, kteří by mohli jet do mise NATO, EU nebo OSN v Africe a Blízkém východě podle konkrétních požadavků. Podle občanských demokratů by to mohlo být v rozporu s ústavou.
 
Zrušení povinných energetických štítků u starších budov má ulehčit jejich prodej a pronájem. Počet potřebných průkazů by klesl asi o třetinu.
 
Poslanci by se měli v úvodním kole věnovat také změnám v investičních pobídkách. Novela předpokládá například to, že by na ně nově dosáhly datová centra a call centra. Víc regionů by mohlo žádat o příspěvek na pracovní místo.
 
zdroj: ČTK