Poslanci projednají návrh na vyšší ceny za výkup půdy pro silnice

Poslanci dnes projednají vládní návrh zákona, který zvyšuje ceny za výkup zemědělské půdy pod plánovanými dopravními stavbami. Rozhodnout by měli o novele autorského zákona, která prodlužuje dobu ochrany práv ke zvukovým nahrávkám. Sněmovnu dnes čeká rovněž debata o vývoji nezaměstnanosti a o situaci na Ukrajině.

Vláda navrhla, aby poslanci schválili zvýšení cen za pozemky pod plánovanými dopravními stavbami už v prvním čtení. Kabinet si od novely slibuje urychlení výkupu parcel. Některé opoziční kluby už ale ohlásily, že zrychlené projednání normy zablokují.
 
Pokud se majitelé pozemků rozhodnou prodat státu požadované pozemky dobrovolně, budou moci podle návrhu získat za čtvereční metr zemědělské půdy až 525 korun jako bonus k ceně stanovené znaleckým posudkem. Současný zákon umožňuje vyplácet bonusy v rozmezí osmi až 35 korun.
 
Sněmovna by se mohla dostat i ke schvalování ústavní novely, která rozšiřuje pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu, nebo předlohy, jež opět zavádí příspěvky za zaměstnávání zdravotně znevýhodněných lidí.
 
Poslanci by se měli zabývat rovněž například velkou novelou zákona o potravinách. Norma mimo jiné zvyšuje pokuty za klamání spotřebitelů a má zpřísnit označování nebalených potravin. Velcí obchodníci by měli nově povinnost deklarovat, odkud pochází většina jejich zboží.
 
zdroj: ČTK