Poslanci znovu rozhodnou o snížení daně z benzinu

Poslanci dnes budou opět rozhodovat o zachování zelené nafty, k níž původně schválili i kontroverzní snížení spotřební daně z pohonných hmot. Schvalovat by měli také zvýšení daně z cigaret a výjimky pro některé nekvalifikované učitele, aby nemuseli s lednem ve školství skončit. Na programu je dále sporná novela neúčinného služebního zákona. Pravice ohlásila, že bude její schválení zdržovat.

Zelenou naftu s i návrhem Milana Urbana (ČSSD) na snížení daně na pohonné hmoty schválili poslanci ve středu. Urbanův požadavek podpořila opozice a část sociálních demokratů. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) by to znamenalo výpadek státních příjmů o 14 miliard korun. Jeden z poslanců ČSSD po hodině hlasování zpochybnil a dnes se bude navzdory sporům o proceduru rozhodovat o Urbanově návrhu a celé normě znovu. ODS uvedla, že kvůli tomu podá stížnost k Ústavnímu soudu.
 
Pokud bude platit novela o vyšším zdanění cigaret, cena krabičky vzroste o tři až čtyři koruny. Vláda tím chce zamezit pozdějšímu skokovému zdražení o šest až sedm korun. Ve hře je další Urbanův návrh, podle kterého by levnější i dražší cigarety podražily shodně asi o čtyři koruny.
 
U celkové novely služebního zákona se vede spor mezi koalici a pravicovou opozicí hlavně kvůli generálnímu ředitelství státní služby. Pravice chce normu bez této instituce, což by ale znamenalo její úplné přepracování. Je otázkou, zda se k tomuto bodu dnes Sněmovna vůbec dostane.
 
zdroj: ČTK