Praha svolala krizový štáb, týden už přitom teče čistá voda

Vedení hlavního města Prahy na dnešek svolalo krizový štáb kvůli informacím kolem znečištění vody, které před několika dny postihlo Dejvice a Bubeneč. Vysloužila si za to okamžitou kritiku opozičních zastupitelů. Ti upozorňují, že koalice se schází týden poté, co byla krizová situace odvolána. 

"O svolání Krizového štábu hlavního města Prahy jsme rozhodli včera večer, hned v návaznosti poté, co se v médiích objevily informace o možném riziku onemocnění žloutenkou. Chceme občany informovat o skutečném stavu a zároveň chceme předejít panice," sdělila po jednání krizového štábu náměstkyně primátorky Eva Kislingerová (ANO). 
    
Opozici to ale nestačí. "Je to naprosto k ničemu," řekl bývalý primátor, dnes opoziční zastupitel Tomáš Hudeček. Podle něj je to ukázka neschopnosti koalice složené z ANO, ČSSD a Trojkoalice. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) si prý přehazuje zodpovědnost s radním pro bezpečnost Liborem Hadravou (ANO). 
    
Předseda pražské ODS svolání krizového štábu označil za "nejapný žertík". "Měl se sejít v den, kdy se informace o kontaminované vodě objevily. Dnes už jednání štábu nic nevyřeší," řekl ČTK. Podle něj by se navíc město mělo zaměřit na smlouvy se společností Pražské vodovody a kanalizace (PVK), o jejichž výhodnosti se roky diskutuje. "To, že tato společnost neinvestuje do obnovy vodovodního řadu, je veřejným tajemstvím," tvrdí Humplík. 
    
Bez pitné vody bylo od neděle 24. května do čtvrtka 28. května přibližně 32.000 obyvatel Prahy. Náhradní zásobování zajišťovala PVK 80 cisternami a voznicemi s pitnou vodou. Kontaminaci způsobila zřejmě odpadní voda, která pronikla do vodovodního řadu poškozeným slepým ramenem z roku 1925, které nebylo zaneseno v mapách. 
    
Podle informací ze středy lékaře kvůli špatné vodě vyhledalo přes 2600 lidí. Více než 2100 dorazilo se střevními potížemi do lékařských ambulancí praktických lékařů, ostatní dovezla záchranka. Ve středu se navíc v médiích objevila informace o tom, že lidem může hrozit žloutenka typu A. Hygienici jí ale ještě večer vyvrátili. Více než 2100 lidí požádalo PVK o odškodnění. 
    
Městská část kvůli kontaminaci podala trestní oznámení na neznámého pachatele, podezřelý má být z obecného ohrožení z nedbalosti. 
 
zdroj: ČTK