Příbuzný dívky se přiznal k vraždě a znásilnění

Policie dnes obvinila ze znásilnění a vraždy devítileté dívky z Klášterce nad Ohří pětadvacetiletého muže. Soud ho poslal do vazby. Krajská policejní mluvčí ČTK potvrdila, že muž patří k širšímu okruhu příbuzných zavražděného dítěte. K vraždě se přiznal a v první fázi vyšetřování s policií spolupracoval. Obviněnému hrozí až 20 let vězení, případně výjimečný trest, vyplývá z právní kvalifikace případu.

"Kriminalisté zjistili, že muž měl děvče nejprve oslovit a potom vylákat na odlehlé místo nedaleko obce Ciboušov. Tam byla dívka později nalezena bez známek života," řekla ČTK Bartošová. Podrobnosti nehodlá policie s ohledem na rodinu a věk dítěte zveřejňovat.
 
Dozorující státní zástupce František Stibor dnes řekl, že muž se v první fázi vyšetřování přiznal. "Jako obviněný zatím nevypovídal," řekl Stibor. Soudce Martin Majchrák, který rozhodoval o vazbě, doplnil, že obviněný policisty mimo jiné navedl na místo, kam schoval věci zavražděné holčičky. Podle Stibora ale měli kriminalisté dostatek důkazů, aby muže obvinili i bez jeho přiznání. "Ve věci máme další důkazní materiály, které jednoznačně opodstatňovaly a odůvodňovaly zahájení trestního stíhání proti této konkrétní osobě," doplnil Stibor.
 
Obviněný nevypovídal ani před soudcem, který ho poslal do vazby. Soud vyhověl návrhu státního zástupce, který vazbu navrhoval z obav, že by obviněný ovlivňoval svědky, opakoval trestnou činnost nebo se pokusil uprchnout. "Obviněný je bez trvalého bydliště a bez stálého příjmu," vysvětlil jeden z důvodů vazby Majchrák. Muž byl už třikrát trestaný, je proti němu vedeno i další stíhání, nikoli však za násilnou činnost, doplnil soudce. Obviněný podal proti vazbě stížnost. Hned od soudu ho eskorta odvezla do vazební věznice v Litoměřicích.
 
Devítiletá dívka se ztratila v úterý cestou krátce po poledni. Večer po ní začaly pátrat desítky kriminalistů i dobrovolníků. Tělo dívenky bylo objeveno ve středu odpoledne u Ciboušova, asi kilometr od místa, kde bydlela s babičkou. Podezřelého muže zadrželi kriminalisté ve čtvrtek na Chomutovsku.
 
Strážníci zůstanou u škol ve městě,kde byla zavražděna malá dívka
 
Strážníci ještě zůstanou v okolí školních zařízení v Klášterci nad Ohří ve větším počtu než obvykle, i když byl muž podezřelý z vraždy místní devítileté dívky zadržen. Vedení města se tak dnes domluvilo s řediteli škol. Město se též bude podílet na posledním rozloučení se zavražděnou holčičkou. Termín pohřbu stanoven zatím nebyl, řekla ČTK starostka Kateřina Mazánková (Strana Zdraví Sportu Prosperity).
 
"Bezpečnostní opatření zatím zachováme a budeme je vyhodnocovat podle aktuální situace," uvedla. Podle ní záleží na atmosféře ve městě a především mezi rodiči, kteří teď osobně vodí děti do školy častěji než před tragédií. "Věřím, že se jim brzy vrátí klid," řekla Mazánková.
 
I když se lidem v Klášterci po čtvrtečním zveřejnění informace, že policie zadržela muže podezřelého z vraždy školačky, ulevilo, nejistota a obavy v nich přetrvávají. "Strach mám trošku menší, ale pořád si nemůžeme být jisti, že je to skutečně pachatel," řekla dnes ČTK Dana Horáčková. Své dítě prý bude vodit do školy stále. Podobně mluvili další rodiče. "Určitě je to dobře, že ho policisté už mají. Takový člověk se nemůže pohybovat volně," uvedl Jaroslav Květ. Dcerku však prý bude někdo doprovázet stále, i když to má do školy kousek. "Střídáme se s manželkou nebo vypomůže sousedka," dodal.
 
Ve škole, kam zavražděná dívka chodila, bezpečnostní opatření vítají. "Jsem zatím pro jejich zachování," řekla ČTK ředitelka školy Jana Dimunová. Ve škole také zřídili další třídu družiny, kde mohou po vyučování čekat i starší děti, než si pro ně přijdou rodiče. Škole podle ní pomáhá i psycholog. "Doporučil nám, abychom k dětem přistupovali jako obvykle. Lépe tak vstřebají, co se stalo," uvedla ředitelka.
 
Policie dnes oznámila, že z vraždy a znásilnění byl obviněn 25letý muž z Chomutova, jemuž hrozí až výjimečný trest. Kriminalisté ho zadrželi ve čtvrtek večer a dnes potvrdili, že jde o osobu blízkou rodině zavražděné.
 
"Tím je případ ještě bolestnější. Je to lidská tragédie celé rodiny," uvedla Mazánková. Pozůstalí prý přijali nabídku města, že se bude podílet na zajištění pohřbu dívenky.
 
zdroj: ČTK