Prodejci: I u dušičkového zboží se prosazují nové technologie

Květinářství i supermarkety zaplavilo dušičkové zboží. Klasické svíčky letos podle obchodníků nahrazují LED diody. Věnce a další zboží k uctění Památky zesnulých doplňují obchodníci stále častěji nabídkou sortimentu ke svátku Halloween. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci. Prodej dušičkového zboží každoročně prudce roste v posledních dvou týdnech v říjnu.

"U zákazníků jsou stále oblíbenější hřbitovní svíčky s LED diodou, které budí dojem klasické plápolající svíčky, jsou odolné vůči větru a dešti. Zákazníci je používají na hřbitově nebo je čím dál častěji vkládají do vydlabaných dýní na Halloween," uvedla mluvčí hypermarketů Globus Pavla Hobíková.
 
Podle Michaela Šperla z Kauflandu se do popředí zájmu zákazníků dostaly především svíčky s LED diodou s fotosenzorem. "Tyto svíčky mají dobu svícení více než dva měsíce, jejich fotosenzor totiž detekuje intenzitu světla, svíčky tedy v noci svítí a přes den se vypínají," dodal Šperl.
 
Nejpoptávanějším sortimentem na Dušičky jsou tradičně dušičkové věnce, svíčky, svícny či chryzantémy. "Trendem posledních let jsou květiny a věnce v různých barevných variacích tak, aby si mohl vybrat opravdu každý. Ceny tohoto sortimentu zůstávají zhruba na úrovni cen roku 2013," říká mluvčí obchodů Albert Judita Urbánková.
 
Květinářství rozšiřují i nabídku sortimentu souvisejícího s anglosaským svátkem Halloween. "Poslední dobou zaznamenáváme růst poptávky po dýních a dekorací z nich. Letos poprvé pořádáme dýňové workshopy, kde si naši zákazníci mohou vytvořit klasickou dlabanou dýni s vyřezávanými obličeji a různými ornamenty nebo aranžmá z dýně, a vyrobí si tak netradiční výzdobu," uvedla obchodní ředitelka květinářství Belles Fleurs Hana Janatová.
 
Největší zájem je v řetězci Globus o tykvi (dýni) mexickou, jejíž hmotnost se pohybuje mezi čtyřmi a 12 kilogramy a která je ideální pro vydlabávání. "Stejně jako v loňském roce zaznamenáváme v jejich prodejích dvouciferný nárůst," dodala mluvčí Globusu.
 
Na kontroly prodejců dušičkového zboží se jako každoročně zaměřili kontroloři České obchodní inspekce (ČOI), ti zatím provedli 32 kontrol. "Dosud inspektoři zjistili jeden či více nedostatků ve 13 kontrolách. Na místě zatím bylo uloženo pět pokut v celkové výši 5000 Kč, s dalšími prodejci bude vedeno správní řízení," uvedl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.
 
I když v posledních letech vliv především amerických svátků a tradic v českém prostředí sílí, Češi preferují české svátky. "Stejně tak jako se únorovému Valentýnu nepodařilo nahradit svátek zamilovaných na prvního máje, nepředpokládáme, že by Češi upřednostnili Halloween před Svátkem zesnulých, který má v ČR dlouhou tradici," dodala Hobíková.
 
zdroj: ČTK