Proruští separatisté ovládli sídla úřadů v Luhansku

Proruští separatisté v Luhansku na východě Ukrajiny přerušili dnešní útok na policejní velitelství a začali s policisty vyjednávat. Oznámila to agentura Interfax, podle které ozbrojence podporuje asi tisícovka demonstrantů. Ruská televize Rossija 24 stvrdí, že se čeká kapitulace policistů. Zatím však z budovy nikdo nevyšel.

Dříve několik desítek ozbrojených rebelů zahájilo na policejní velitelství palbu z automatických zbraní. Rebelové už v Luhansku ovládli sídla tajné služby SBU, oblastní správy, prokuratury a televize. To podle západních agentur může znamenat, že rebelové zakrátko po oblastním centru ovládnou celý region, podobně jako se děje v sousední Doněcké oblasti.
 
Prakticky současně si úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov postěžoval na "netečnost", "nemohoucnost" a občas i "zradu" pořádkových sil na východě země, nad kterým přebírají kontrolu proruští povstalci.
 
Turčynov apeloval, aby po výměně místních náčelníků SBU následovala čistka i mezi policejními veliteli. "Takzvaní strážci zákona, kteří zradili Ukrajinu a začali spolupracovat s teroristy, se zodpoví před soudem," varoval Turčynov podle agentury Interfax. Současně vybídl k náboru dobrovolníků, kteří by vystřídali váhající policisty na východě země.
 
V Luhansku dnes stovky proruských demonstrantů nejprve vzaly útokem sídlo oblastní správy, aniž by policie kladla separatistům odpor. Ozbrojenci později ovládli také sídlo prokuratury a televize. V rukou separatistů je již od 6. dubna místní pobočka ukrajinské tajné služby SBU.
 
"K sídlu prokuratury přišlo asi 700 lidí. Vrhali do oken kameny, vyrazili dveře a během deseti minut pronikli do budovy. Strhli ukrajinskou vlajku a spálili ji. Policisté na místě nebyli, pracovníci prokuratury uprchli hned na začátku útoku," vylíčila agentura Interfax.
 
Část davu se poté odebrala obsadit oblastní správu ministerstva vnitra. Asi tisícovka demonstrantů podle zpravodaje agentury AFP zaútočila na policejní velitelství, ale policisté odpověděli slzným plynem a ohlušujícími granáty. Padesátka ozbrojenců pak zamířila své automatické zbraně na budovu. "Čeká se na posily, dokonce na obrněnce," uvedl jeden z ozbrojenců. Policejní velitelství obklopil dav, házející na budovu kameny.
 
Ještě dříve separatisté ovládli sídlo oblastní správy. Na střeše vztyčili ruskou vlajku a přinejmenším část policistů přešla na jejich stranu; ostatní prý směli budovu opustit za podmínky, že složí zbraně. Před budovou se mezitím sešly asi dvě tisícovky lidí s ruskými vlajkami, obušky a baseballovými pálkami, kteří skandovali "Rusko!" a "Donbas!", jak se říká Doněcké pánvi. Na místě začali budovat barikády z pytlů s pískem.
 
V Luhansku v neděli večer proruští radikálové vyhlásili po vzoru sousední Doněcké oblasti "lidovou republiku". Chtějí zde 11. května uspořádat referendum, v němž mají místní obyvatelé odpovědět na otázku, zda "souhlasí se státní samostatností Luhanské lidové republiky".
 
Svrchovaná a nezávislá republika byla podle vzbouřenců vyhlášena s okamžitou platností a referendum má vznik nového státního útvaru prý jen potvrdit. Vůdci rebelů také přijali prohlášení, podle něhož požádají Rusko o vyslání "mírových sil" v případě, že bezpečnostní složky věrné kyjevské vládě proti povstalcům zakročí.
 
zdroj: ČTK